جوشکاری در تمامی حوزه ها اعم از صنعتی، پزشکی، عمرانی و غیره کاربرد دارد. به دلیل استفاده از آن در بخش های مختلف، از جوشکاری های متنوعی استفاده می شود. برای مثال جوشکاری آرگون و CO2 از پرطرفدارترین جوشکاری ها هستند، که در صنایع مختلف کاربرد دارد.

تفاوت جوش co2 و آرگون در گاز استفاده شده است. در جوش co2 از گاز دی اکسید کربن به جای گازهای بی اثر مانند آرگون استفاده می شود و به آن نوعی جوشکاری قوسی با گاز محافظ (GMAW) نیز می گویند. در این روش قوس الکتریکی به همراه گاز دی اکسید کربن به عنوان محافظ برای ایجاد اتصال مورد استفاده قرار می گیرد. جوشکاری انواع زیادی دارد، به طور مثال جوش لیزر یکی دیگر از انواع جوشکاری می باشد، که در بین متخصصان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

برای دریافت خدمات جوش co2 با شماره ۰۵۱۳۶۵۱۶۱۶۱ تماس بگیرید.

جوشکاری CO2 چه ویژگی هایی دارد؟

جوش co2

این نوع جوشکاری حفاظت بسیار خوبی دارد، البته که طول قوس در این روش بسیار مهم می باشد چون دی اکسید کربن به طول قوس حساس است و باید در حین انجام کار، آن را بتوانیم ثابت نگه داریم، این کار با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به بهترین حالت انجام می شود. الکترودهای روپوش شده یا تنه کار به خوبی می توانند طول قوس را حفظ کنند. در جوشکاری با دی اکسید کربن از گرمای تولید شده توسط قوس الکتریکی DC برای ذوب فلز در ناحیه اتصال استفاده می شود. تامین حرارت در این روش با عبور جریان الکتریکی در سیم جوش انجام می شود و موجب فلز و اتصال آن خواهد شد.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم روبرو وارد نمایید

"*" indicates required fields

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم زیر وارد نمایید

"*" indicates required fields

یکی از مهمترین مزیت های جوشکاری با دی اکسید کربن، می توان به سرعت بالا، دقت و نفوذ زیاد آن اشاره کرد. از آنجایی که هنگام استفاده از سیم جوش CO2، حوضچه جوش قابل رویت می باشد، جوشکار می تواند کار خود را دقیق و سریع تر انجام دهد.

بیشترین کاربرد CO2 برای جوشکاری، اتصال صفحات نیمه ضخیم و نازک است. معمولا این صفحات از جنس فولاد غیر سخت می باشند. به همین دلیل خدمات جوش CO2 به راحتی با کمک دستگاه های جوشکاری برای مواردی از جنس فولاد برای خودروسازی و ساختمان سازی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از تفاوت جوش co2 و آرگون، ارزان تر بودن گاز دی اکسید کربن نسبت به گازهایی مانند آرگون است. CO2 در محل قوس الکتریکی به اکسیژن و منواکسید کربن تجزیه می شود. در فرایند جوشکاری گازها و دیگر مواد موجود قبل از جامد شدن جوش از آن خارج می شوند.

استفاده از دی اکسید کربن باعث افزایش تلاطم حوضچه مذاب می شود و در نتیجه حباب های گاز های در داخل جوش به سطح فلز صعود می کند و قبل از انجماد از آن خارج می شود. و این کار باعث تخلل کمتر در جسم خواهد شد. هرچه بتوانیم از ورود گازهای موجود در هوا مانند اکسیژن و نیتروژن جلوگیری کنیم، جوش ما از خواص شیمیایی یا فیزیکی بهتری برخوردار می خواهد بود. در صنایع خودروسازی برای تولید بدنه اتومبیل از این روش بهره می برند.

تهویه هوا در محلی که جوشکاری انجام می شود باید به طور دقیق و کامل انجام شود چون گاز های ایجاد شده مانند ازن و مونواکسید کربن جزو گازهای سمی محسوب می شود.

مزایای استفاده از خدمات جوش CO2

خدمات جوش co2 | بزرگ ترین مرجع جوشکاری کربن دی اکسید!

همان طور که بیان شد، این روش کاربرد های زیادی را در صنایع مختلف دارد که در ادامه به بعضی از آنها اشاره می کنیم:

صرفه جویی در زمان

طراحی دستگاه جوشکاری co2 طوری انجام شده است که از یک تغذیه کننده سیم به جای تعویض الکترود استفاده می کند در نتیجه زمان کمتری را برای عمل جوشکاری نیاز داریم.

کیفیت بهتر

تنش سطحی بین دو صفحه ای که جوشکاری انجام می شود در این روش بسیار کم است و در نتیجه جوش دارای نفود و کیفیت بهتری است.

مقرون به صرفه بودن

از دیگر تفاوت جوش co2 و آرگون می توان به قیمت مناسب جوش co2 اشاره کرد. به علت نوع گازی که در طول فرایند استفاده می شود، این نوع بسیار به صرفه بوده به همین دلیل در صنایع مختلف و مهم از آن استفاده می کنند.

تعریف جوش آرگون

جوشکاری آرگون را با نام‌های تیگ یا تنگستن نیز می‎شناسند. در این نوع جوشکاری از گاز خنثی آرگون استفاده می‌شود تا اجسام را به یکدیگر متصل کنند. از این نوع جوشکاری ها معمولا برای فلزات سخت و غیر سخت، اجسام آهنی، غیر آهنی، مس، آلومینیوم، لوله‌های ضخیم و نازک استفاده می‎شود.

تفاوت های بین جوش آرگون و CO2

خدمات جوش co2 | بزرگ ترین مرجع جوشکاری کربن دی اکسید!

حال که با دو نوع جوشکاری پرطرفدار آشنا شدید، وقت آن رسیده است که با تفاوت‌ جوش co2 و آرگون آشنا شوید تا راحت تر بتوانید از میان آن ها مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.

  • جوشکاری CO2 معمولا برای جوش‌ های مداوم استفاده می شود؛ در حالی که از جوش آرگون برای جوش های نقطه ای و خاص استفاده می کنند.
  • از دیگر تفاوت جوش co2 و آرگون، سرعت این دو نوع جوش می باشد. سرعت جوشکاری آرگون پایین تر از جوشکاری CO2 است.
  • جوشکاری آرگون زیبایی ظاهری بیشتری داشته و از این نظر طرفداران بسیاری دارد.
  • در جوشکاری CO2 از الکترود و سیم جوش استفاده می شود، در حالی که در جوشکاری آرگون هیچ تنگستنی مصرف نمی شود.
  • ضخامت جوشکاری یکی دیگر از تفاوت های اصلی این نوع جوشکاری به حساب می آید. در جوشکاری آرگون معمولا ضخامت به ۵ میلی متر می رسد ولی برای جوشکاری CO2 میانگین ضخامت محل جوش می تواند ۴۰ میلی متر نیز باشد.
  • منابع تغذیه این دو نوع جوش نیز با یکدیگر تفاوت دارند. برای مثال در جوش آرگون از منابع AC و DC استفاده می شود. در حالی که منبع تغذیه جوشکاری CO2 تنها منبع تغذیه DC گزارش شده است.
  • از دیگر تفاوت جوش آرگون و co2 تنوع آن ها است. جوشکاری آرگون برای ضخامت های کم و برای فلزات خاصی انجام می شود، در صورتی که تنوع فلزات فابل جوش و اتصال در جوشکاری CO2 بسیار زیادتر است.
  • در جوشکاری آرگون معمولا از هوای اطراف به عنوان محافظ استفاده می شود. اما این مورد در جوشکاری CO2 متفاوت بوده، زیرا در این موارد از گازهای خنثی که با فلزات ترکیب نمی شوند به عنوان محافظ استفاده خواهد شد.
  • مضرات گاز آرگون برای بدن بیشتر از گاز CO2 است. به همین دلیل قیمت جوشکاری آرگون بیشتر از نوع دیگر جوشکاری ها گزارش شده است.
  • از دیگر تفاوت های میان این دو نوع جوشکاری می توان به تنش سطحی آن ها اشاره کرد. تنش سطحی جوشکاری دی اکسید کربن کمتر از جوشکاری آرگون است.

خدمات جوش لیزر co2 (کربن دی اکسید) خیام لیزر

خیام لیزر به عنوان یکی از بزرگترین مراجع تولید و خدمات دستگاه برش لیزر همراه شماست تا انواع خواسته های برش لیزری، حکاکی و جوش لیزر شما را برآورده کند. کافیست برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشاسان خیام لیزر ارتباط بگیرید.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم روبرو وارد نمایید

"*" indicates required fields

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم زیر وارد نمایید

"*" indicates required fields

جمع بندی

جوش co2 یکی از پراستفاده ترین انواع جوشکاری می باشد که دستگاه جوش co2 در انواع مختلفی در بازار عرضه می شود. از تفاوت جوش آرگون و co2 می توان به گاز مصرفی، مقرون به صرفه بودن و صرفه جویی در زمان اشاره کرد که به این دلایل در بین متخصصان این صنعت از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. می توانید برای مشاوره و خرید این دستگاه به سایت خیام لیزر که یکی از با سابقه ترین فروشگاه ها در این حوزه است مراجعه کنید.

سوالات متداول

مهم ترین تفاوت جوش co2 و آرگون چیست؟

مهم ترین تفاوتی که می توان نام برد، نوع جوشکاری، زیبایی جوش آرگون نسبت به جوش co2 و تنوع است.

مهم ترین ویژگی جوش co2 چیست ؟

ویژگی که جوش co2 را از دیگر جوش ها متمایز می کند، مقرون به صرفه بودن آن نسبت به جوش آرگون، کیفیت بالا و صرفه جویی در زمان می باشد.