آموزشی, برش لیزر غیر فلزات, دستگاه برش لیزر

آموزش حکاکی روی چوب با لیزر در کمترین زمان

آموزش حکاکی روی چوب با لیزر | خیام لیزر

امروزه حکاکی لیزر در صنایع مختلف بسیار رواج پیدا کرده و انواع دستگاه برش لیزر پیشرفته نیز در این زمینه روانه بازار شده است. اگر به وسایل تزئینی علاقه داشته باشید، حتما مجسمه ها و تابلوهای جذابی که بر روی آن ها تصاویر زیبا حک شده را در ویترین گالری های مختلف دیده اید. شاید این سؤال برایتان پیش آمده که چطور می توان روی سطوح مختلف طرح های پیچیده را حکاکی کرد؟

آموزش حکاکی روی چوب با لیزر به سوالات شما پاسخ خواهد داد. لیزر چوب با دستگاه های دقیق و کارآمد بر سرعت و دقت تولید وسایل مختلف کمک شایانی کرده است. از جمله کاربردهای حکاکی با لیزر روی چوب می توان به طراحی چهره یا عکس مورد نظر شما روی تابلو یا لوازم چوبی مختلف می باشد. حک کردن آرم یا لوگوی مورد نظر روی محصولات نیز از کارایی های دستگاه حکاکی لیزری است که به ویژه برای تبلیغ برند استفاده می شود.

آشنایی با نحوه حکاکی روی چوب با لیزر

یکی از بهترین هدایا برای عزیزانتان در مناسبت های مختلف، حکاکی چهره روی چوب با لیزر می باشد. تصور کنید عکس دوستتان یا چهره محبوب او را بر روی یک وسیله چوبی حک کرده و تقدیمش نمایید. مطمئنا هیچ گاه خاطره این کادوی زیبا را فراموش نخواهد کرد. آموزش حکاکی روی چوب با لیزر در مراحل مختلفی انجام می شود که اگر قصد شروع این کسب و کار پر رونق را دارید، آشنایی با آن ها بسیار مفید خواهد بود. البته اگر پیش زمینه ای از آموزش کار با دستگاه برش لیزر داشته باشید، یادگیری شما سرعت بیشتری خواهد داشت زیرا دستگاه حکاکی لیزری روی چوب عملکرد مشابهی با آن دارد.

انتخاب عکس مناسب حکاکی با لیزر روی چوب

انتخاب عکس مناسب حکاکی با لیزر روی چوب

برای آن که نتیجه نهایی حکاکی عکس مورد نظر بر روی چوب از کیفیت خوبی برخوردار باشد، ترجیحاً از طرح ‌هایی استفاده کنید که فضای خالی زیاد داشته باشد و نیازی به برش سطح کار به طور کامل وجود نداشته باشد.

برای انتخاب رزولوشن تصویر نیز حساسیت به خرج دهید زیرا تاثیر بسزایی در کیفیت حکاکی عکس روی چوب با لیزر می گذارد.

مطابق اصول آموزش حکاکی روی چوب با لیزر، اگر شما چهره یک شخص را برای حک لیزری روی چوب انتخاب کرده اید، حتما چشم و موهای عکس توجه کنید که از کیفیت لازم برخوردار باشد. ترجیحا تصاویر سیاه و سفیدی که کنتراست بالایی دارند برای حکاکی لیزری چوب انتخاب نمایید. مراحل آماده سازی عکس مورد نظر برای حکاکی چهره روی چوب با لیزر شامل موارد زیر می باشد.

 1. انتخاب عکس با کیفیت به دلیل اهمیت جزئیات در حکاکی لیزری روی چوب
 2. برش یا crop عکس برای مرتب کردن آن و حذف بخش های اضافی
 3. حذف تصویر زمینه برای داشتن بالاترین کنتراست
 4. تغییر اندازه عکس به میزان دلخواه
 5. تبدیل تصویر به بیت مپ جهت آماده سازی برای انتقال به دستگاه
 6. انتقال فایل نهایی به نرم افزار دستگاه حکاکی لیزری روی چوب

نرم افزارهای طراحی چهره با لیزر روی چوب

نرم افزارهای طراحی چهره با لیزر روی چوب

مرحله بعدی آموزش حکاکی روی چوب با لیزر، اعمال عکس یا طرح مورد نظر در نرم افزارهای موجود می باشد. از جمله بهترین این نرم افزارهای طراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نرم افزار کورل برای حک لیزر روی چوب
 • نرم افزار حکاکی لیزری روی چوب laser GRBL
 • نرم افزار فتوگراو یا PhotoGRAV
 • نرم افزار اینک ‌اسکیپ Inkscape
 • نرم افزار حکاکی عکس روی چوب با لیزر LaserWeb4
 • نرم افزار لایت بورن

تنظیمات حکاکی عکس روی چوب با لیزر

ابتدا باید عکس مورد نظر را در نرم افزار حکاکی چهره روی چوب با لیزر باز کرده و نور و کنتراست آن را تنظیم نمایید. اهمیت تنظیمات نور به قدر است که اگر به درستی انجام نشود، لیزر در قسمت پس زمینه حرکت می کند و دستگاه با توان بسیار پایین حکاکی لیزری روی چوب را انجام می دهد. در نتیجه زمان طراحی چهره با لیزر روی چوب از حد لازم بیشتر خواهد شد. مطابق آموزش حکاکی روی چوب با لیزر، تنظیمات صحیح نور تصویر ضمن افزایش کیفیت جزییات عکس، زمان حکاکی را نیز کاهش می دهد.

انتخاب مد مناسب برای حکاکی چهره روی چوب با لیزر

در گام بعدی باید مد کاری مناسب برای کاربرد مورد نظر از حکاکی لیزری روی چوب انتخاب شود. به طور کلی برای طراحی چهره با لیزر روی چوب ۳ مد مختلف وجود دارد که در ادامه معرفی می گردد.

مد line to line tracing

line to line tracing - تنظیم مد برای حکاکی چهره روی چوب با لیزر

پرکاربردترین و بهترین حالت کاری برای حکاکی با لیزر روی چوب می باشد.

مد passthrough

در این حالت شما قابلیت تغییر در تنظیمات عکس حتی اندازه آن را ندارید و همه چیز با نرم افزار حکاکی روی چوب با لیزر کنترل می شود. به دلیل تعدد خطوط در یک میلیمتر، لیزر در نقاط سفید نیز حرکت کرده و مدت زمان طراحی چهره با لیزر روی چوب افزایش می یابد. در نتیجه استفاده از آن برای حکاکی با لیزر روی چوب توصیه نمی گردد.

مد ۱bit DW dithering

1bit DW dithering - تنظیم مد برای حکاکی چهره روی چوب با لیزر

در این حالت، خطوط عکس به صورت نقطه نقطه حکاکی می شود که برای حکاکی روی چوب با لیزر مناسب نمی باشد.

جهت حرکت و تعداد خطوط در حکاکی با لیزر روی چوب

جهت حرکت لیزر برای حک لیزری روی چوب را می توان از بخش direction انتخاب نمود که ۳ حالت زیر برای آن وجود دارد.

horizontal یا افقی

لیزر در جهت افقی یک خط کامل را حرکت می کند و بعد به مقدار تعیین شده در جهت عمودی جابجا می گردد.

vertical یا عمودی

در این حالت برای جهت حرکت، لیزر خط کامل را به صورت عمودی طی کرده و بعد به میزان مشخص شده در جهت افقی حرکت می کند.

diagonal

لیزر با زاویه ۴۵ درجه به حرکت خود ادامه می دهد. البته بر طبق آموزش حکاکی روی چوب با لیزر، انتخاب هر کدام از این جهات برای دستگاه به قابلیت و کارایی دستگاه مورد نظر بستگی دارد که اپراتور مربوطه باید به درستی این تنظیمات را انجام دهد.

تعداد خطوط نیز تعیین کننده میزان رفت و برگشت لیزر در هر میلیمتر می باشد. هر چه این تعداد بیشتر باشد خطوط حکاکی پیوسته تر خواهد بود، اما افزایش بیش از حد آن نیز علاوه بر زیاد شدن زمان حکاکی عکس روی چوب با لیزر، بر کیفیت نتیجه کار تاثیر منفی می گذارد.

مزیت حکاکی روی چوب با لیزر

شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که با وجود روش های دیگر برای حک تصاویر، چه دلیلی برای آموزش حکاکی روی چوب با لیزر وجود دارد؟ مزایای استفاده از دستگاه لیزر، پاسخ مناسبی برای این سؤال می باشد. روش های قدیمی شامل هویه کاری، استفاده از شابلون، چاپ یا مهر برای حکاکی است که هر کدام مشکلات خاص خود را داند. از جمله مزیت های حکاکی عکس روی چوب با لیزر در مقایسه با شیوه های قدیمی تر، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • حداقل شدن احتمال خطا و سوختن سطح چوب
 • افزایش دقت حک لیزری خطوط مختلف
 • بالا رفتن سرعت حکاکی چهره روی چوب با لیزر
 • تنوع بسیار بالای طراحی های مورد نظر برای حکاکی لیزری چوب
 • ماندگاری بسیار بالا برای حکاکی روی چوب با لیزر

حرف آخر

آموزش حکاکی روی چوب با لیزر، نکات مهم برای استفاده از دستگاه های پیشرفته لیزری را شامل می شود. اولین مرحله انتخاب و ویرایش صحیح عکس مورد نظر می باشد که در نتیجه نهایی تاثیر بسزایی می گذارد. اگر خطوط اضافی تصویر مورد نظر برای حکاکی چهره روی چوب با لیزر حذف نگردد، حرکات دستگاه بیش از حد مورد نیاز خواهد شد و توان آن کاهش می یابد. هم چنین سرعت تولید محصول به خصوص در کاربردهایی از جمله حک برند، چهره یا نشان تجاری با استفاده از لیزر افزایش می یابد.

برای حکاکی صحیح عکس روی چوب مورد نظر می توانید با مراجعه به وب سایت خیام لیزر و خرید دستگاه برش غیر فلزات برای خودتان کسب و کاری سودمند راه اندازی کنید.

سوالات متداول

جهت حرکت و تعداد خطوط در حکاکی با لیزر روی چوب چگونه است؟

horizontal یا افقی – vertical عمودی – diagonal، توضحیات هر بخش به صورت کامل در مقاله برایتان بیان شده است.

نرم افزارهای لازم برای طراحی چهره با لیزر روی چوب کدامند؟

نرم افزار حک لیزری روی چوب کرل – نرم افزار حکاکی لیزری روی چوب laser GRBL – نرم افزار فتوگراو یا PhotoGRAV – نرم افزار اینک ‌اسکیپ Inkscape و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *