جوشکاری پالسی چیست؟ 6 کاربرد مهم جوشکاری پالسی

جوشکاری پالسی

اگر شما تمایل به حرفه ای شدن در جوشکاری دارید، نیاز است مدل های مختلف جوشکاری پالسی را دانسته و همچنین به آنها مسلط شوید. جوشکاری های پالسی دارای تنوع بالایی هستند، که کاربرد ها و نوع استفاده از دستگاه های آن ها روش های خاص خود را دارند از جمله روش های آن می توان به جوشکاری TIG یا جوشکاری آرگون، قوس الکتریکی (SMAW)، قوس فلز پوشش دار، جوشکاری قوس فلز(MIG) است. با ما همراه باشید تا بتوانیم این نوع جوشکاری را به صورت کامل برای شما توضیح داده تا بتوانید انتخاب درستی در شرایط مختلف از جوشکاری های پالسی داشته باشید.

جوشکاری پالسی

همان طور که از اسم این نوع جوشکاری پیدا است، جوشکاری پالسی نوعی جوشکاری با تغییر در پالس (جریان اوج و جریان کم) است. جوشکاری پالسی با توجه به تغییر جریان خود باعث اتصال فلزات به یکدیگر می شود. دلیل اصلی استفاده از این نوع جوشکاری، دقت بالای آن در ایجاد جوش جذبی است. همچنین، با استفاده از جوشکاری پالسی از معایب جوشکاری های دیگر راحت هستید، برای مثال، این مدل جوشکاری به دلیل داشتن جریان پس زمینه، کنترل بالاتری بر جوش دارد و باعث جلوگیری از پاشش می شود. به همین دلیل شما نیازی به تمیز کردن سطوح ندارید.

انواع جوشکاری پالسی

 1. جوشکاری قوس تنگستن با گاز محافظ (TIG)
 2. جوشکاری قوس الکتریکی (SMAW)
 3. جوشکاری قوس فلز پوشش دار (GMAW)
 4. جوشکاری قوس فلز(MIG)

جوشکاری تیگ پالسی چیست؟

جوشکاری تیگ پالسی چیست؟

از پرکاربردترین و مهم ترین جوشکاری ها در زمینه جوشکاری پالسی، جوشکاری تیگ پالسی است. به دلیل دقت بالا جوشکاری تیگ، در موقعیت های متفاوت مثل جوشکاری هنری استفاده می شود. در اکثر مواقع در این مدل جوشکاری از گاز آرگون استفاده می شود، اما ممکن است در موقعیت های مختلف از گاز آرگون استفاده نشود.
به جوشکاری تیگ که مخفف (Tungsten Inert Gas (TIG جوشکاری گاز بی اثر تنگستن گویند. این نوع جوشکاری از انواع جوشکاری پالسی است که به دلیل ظرافت بالا در جوش دارای محبوبیت بالایی است. در این روش یک الکترود تنگستن جریان را منتقل کرده و عمل جوش را انجام می دهد.

6 کاربرد جوشکاری تیگ پالسی

با توجه به این نوع جوشکاری و همچنین مدل های دیگر، کاربردهای هر جوشکاری پالسی متفاوت است. ما برای شما لیستی از انواع کاربرد جوشکاری تیگ را آورده ایم:

 1. جوشکاری قطعات الکترونیکی
 2. جوشکاری خارج از موقعیی
 3. جوشکاری فلزات غیر آهنی
 4. جوشکاری فلزات نازک
 5. جوشکاری قطعات حساس به حرارت
 6. جوشکاری فلزات با رسانایی حرارتی بالا

انواع الکترودها در جوشکاری تیگ

الکترود ها در رنگ های مختلف تولید شده است که در پایین ما به توضیح هر رنگ پرداخته ایم. اگر برای شما سوال پیش آمده که انتخاب درست الکترود برای جوشکاری تیگ چگونه است؟ باید گفت هر الکترود با توجه به شدت و نوع جریان متفاوت است و باید در انتخاب آن دقت بالاتری داشته باشیم.

 • رنگ سبز الکترود: تنگستن خالص
 • رنگ قرمز الکترود: تنگستن با دو درصد توریم
 • رنگ نارنجی الکترود: تنگستن با دو درصد سریم
 • رنگ خاکستری الکترود: بدون عناصر متداول
 • رنگ سیاه الکترود: تنگستن با یک درصد لانتانیوم

مزایا و معایب جوشکاری تیگ پالسی

مزایا و معایب جوشکاری تیگ پالسی

هر روش جوشکاری دارای معایب و مزایایی است که با توجه به شرایط، ما نیازمند انتخاب روش درست جوشکاری هستیم. در زیر به مزایا و معایب این روش محبوب و پرکاربرد پرداخته ایم:

مزایا جوشکاری تیگ

با توجه به محبوبیت بالا، این نوع جوشکاری دارای مزایای زیادی است که برای شما در ادامه شرح داده ایم:

 1. عدم پاشش جرقه و همچنین ایجاد نکردن دود.
 2. به دلیل ظرافت بالا، جوش های با کیفیت ایجاد می کند.
 3. دارای ویژگی کنترل بر متغیرهای موجود در جوشکاری پالسی
 4. صرفه جویی در جوشکاری برای فلزات نازک و کم قطر
 5. تمام فلزات را به بهترین نحوه به هم اتصال می دهد

 

معایب جوشکاری تیگ

روش های متفاوتی جوشکاری وجود دارد که این باعث می شود مزایا و معایبی داشته باشد که ما می توانیم بر اساس موقعیت و شرایط مختلفی یکی از انواع جوشکاری های پالسی را انتخاب نماییم. جوشکاری تیگ پالسی هم دارای معایبی است که در زیر چند نمونه از آن را برای شما توضیح داده ایم:

 1. دارای ضعف در اتصال قطعات ضخیم با قطر بالا است
 2. به دلیل داغ شدن الکترود تنگستن با سیم جوش برخورد می کند
 3. این نوع جوشکاری نیازمند مهارت و تجربه بالا است

جوشکاری قوس الکتریکی

جوشکاری قوس الکتریکی

جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود روکش دار از انواع جوشکاری های پالسی است. در این مدل جوشکاری در اغلب اوقات به صورت دستی انجام می شود و همچنین دارای محبوبیت بالا در بین جوشکاران است. از جوشکاری قوس الکتریکی در صنایع مختلف مورد استفاده می گیرد اما بیشتر برای فلزات با قطر بالا 3 میلی متر استفاده می شود.

مراحل جوشکاری قوس الکتریکی (SAMW)

برای شروع به جوشکاری قوس الکتریکی با الکترود روکش دار باید 5 مرحله زیر طی شود:

 1. ایجاد ولتاژ
 2. ایجاد ارتباط میان الکترود و فلز پایه
 3. یونیزاسیون الکترون ها
 4. تولید حرارت و ذوب
 5. سرد شدن و تشکیل سرباره

جوشکاری قوس فلز پوشش دار (GMAW)

جوشکاری قوس فلز پوشش دار، که به جوشکاری GMAW شناخته می شود مخفف (Gas metal arc welding) است که به معنای جوشکاری قوسی با گاز محافظ می باشد. در این نوع جوشکاری همان طور که از نامش پیدا است ازگاز محافظ برای محافظت از حوضچۀ مذاب استفاده می شود. از خصوصیات و مزیت های مهم در جوش GMAW ایجاد سرباره کم در جوشکاری است. در فرایند جوش GMAW با استفاده از قوسی که در بین فلز و حوضچه جوش به وجود می آید اتصال دو قطعه صورت می گیرد.

مزایا جوشکاری GMAW

این نوع جوشکاری همانند مدل های دیگر جوشکاری های پالسی دارای مزایایی است، که ما در زیر برای شما شرح داده ایم:

 1. دارای آلودگی کمتر نسبت به جوشکاری های دیگر
 2. عمق نفوذ بالا و مناسب در فلزات
 3. سرعت بالا جوشکاری
 4. عدم نیاز به تمیز کردن سرباره ها

جوشکاری قوس فلز(MIG)

جوشکاری قوس فلز(MIG)

جوشکاری MIG مخفف (Metal Inert Gas به معنای گاز بی‌اثر فلزی) است. این نوع جوشکاری مانند مدل های دیگر جزئی از جوشکاری های پالسی هستند که دارای ویژگی های مخصوص به خود است. همانطور که در قسمت قبل در جوشکاری GMAW توضیح داده شد در جوشکاری قوس فلز از گاز محافظ برای محافظت از حوضچه مذاب استفاده می شود.

در جوشکاری میگ هم از گاز محافظ استفاده می شود، اما تفاوت در بین جوشکاری MIG و جوشکاری GMAW در مدل گاز محافظ است. اگر گاز محافظ فعال نباشد برای جوشکاری میگ استفاده می شود و اگر فعال باشد برای جوشکاری قوس فلز پوشش دار استفاده می شود.

کاربرد های جوشکاری MIG

جوشکاری میگ یا جوشکاری با گاز محافظ بی اثر دارای کاربرد های متعددی در صنایع مختلف است، در این قسمت ما به تعدادی از کاربرد های آن اشاره کرده ایم:

 1. در ساخت و ساز
 2. در صنعت کشتی سازی
 3. در صنعت هوا و فضا
 4. در صنعت خودرو سازی

نتیجه گیری

در این مقاله ما سعی کردیم تا برای شما توضیح دهیم که جوشکاری تیگ پالسی چیست و همچنین کاربرد، مزایا و معایب آن را به صورت کامل شرح داده ایم. به دلیل نوع و کاربرد این مدل جوشکاری، بهتر است در جوشکاری هایی با ظرافت بالا استفاده شود زیرا استفاده از این نوع جوشکاری در فلزات با قطر بالا هم مقرون به صرفه نیست و همچنین انرژی بالایی از شما می گیرد. بنابراین اگر قصد جوشکاری با دقت بالا دارید و از فلزاتی که استفاده می کنید نازک هستند پیشنهاد ما به شما جوشکاری تیگ است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram YouTube WhatsApp WhatsApp Telegram