آشنایی با دندان مصنوعی ترموپلاستیک (مزایا و معایب + نحوه تمیز کردن)

تصویر دندان مصنوعی

برای انتخاب بهترین نوع دندان مصنوعی با توجه به شرایط هر شخص متفاوت است بایستی از یک دندانپزشک متخصص مشاوره گرفت. دندان مصنوعی ترموپلاستیک که به دندان متحرک ژله ای هم شناخته شده است، با استفاده از جدید ترین تکنولوژی قالب گیری دندان می باشد.

با توجه به جنس ترموپلاستیک مخاطب احساس راحتی و رضایت بیشتری دارد و یکی از مهمترین مزیت های ترموپلاستیک زیبایی آن است که برای خیلی از افراد حائز اهمیت است. برای ساخت این قالب ها از دستگاه های دقیق و سریع برش پلکسی استفاده می کنند.

دندان مصنوعی ترموپلاستیک چیست؟

تصویر دندان مصنوعی

دندان مصنوعی ژله ای یا ترموپلاستیک، نوعی پروتز تکه ای یا پارسیل فلکسی است. برای ساخت پایه دندان های ژله ای از یک ترموپلاستیک نازک مانند نایلون استفاده می شود. در فرایند ساخت این نوع دندان مصنوعی، ابتدا مواد ترموپلاستیک را حرارت داده و در قالب های سفارشی پلکسی می ریزند.

مزایای استفاده از مواد ترموپلاستیک در دندان مصنوعی ژله ای

برخی از مزایای استفاده از دندان مصنوعی ترموپلاستیک:

 • انعطاف پذیری

پایه نایلونی موجب انعطاف پذیری بالا شده و ضربه ها احتمالی را جذب می‌کند.

 • بسیار سبک و نازک

ضخامت ماده برای دندان مصنوعی ژله ای بین 0.6 تا 1.8 میلی‌متر است که پنج برابر کمتر از پروتز دندانی استاندارد است و حتی سبک تر از دندان مصنوعی قالب فلزی است. ‌

 • راحتی و زیبایی

به دلیل عدم استفاده از گیره های فلزی که عموما روی پروتزهای پارسیل کروم و کبالت کار می شود این نوع دندان ها از زیبایی بیشتری و ظاهری طبیعی تر برخوردار است.

 • متحرک بودن و راحتی

به دلیل استفاده از ساختار مواد ترموپلاستیک بسیار راحت و متحرک می باشد

معایب دندان مصنوعی ترموپلاستیک

این نوع دندان ها معایب بسیار کمی دارد اما دو مورد اساسی وجود دارد که بایستی به آنها توجه ای ویژه ای داشت:

 • عدم تعمیر

با وجود این که احتمال شکستن دندان های مصنوعی ترموپلاستیک بسیار کم است. اما پس از شکستن و آسیب دیدن امکان تعمیر وجود ندارد.

 • عدم افزایش تعداد

در صورت نیاز به اضافه کردن دندان جدید، باید مجددا ساخته شود تا جایگزین دندان مصنوعی ژله ای قدیمی شود.

 • هزینه زیاد

هرچند این پروتزها نسبت به ایمپلنت دندان هزینه کمتری دارند اما در مقایسه با پروتزهای معمولی گرانتر هستند.

ماندگاری و عمر دندان مصنوعی ترموپلاستیک چقدر است؟

طول عمر کاملا به مراقبت و رسیدگی بستگی دارد، با مراقبت مناسب می توان تا سال ها مورد استفاده قرار گیرد اما با توجه به ژله ای بودن و در معرض شکستگی قرار نداشتن این دندان ها غالبا نسبت به پروتزهای سنتی طول عمر بیشتری دارد.

دندان مصنوعی ترموپلاستیک ژله ای بهتر است یا دندان مصنوعی معمولی؟

به طور کلی نمی‌ توان به صورت مستقیم بیان کرد کدام مورد به دیگری برتری دارد. با توجه به اندازه فک و میزان تحلیل استخوان های فک متفاوت است. برای این منظور بهتر است با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید و با توجه به مشاوره پزشک اقدم کنید.

مقایسه دندان مصنوعی ترموپلاستیک و دندان مصنوعی سنتی

در این ادامه به بررسی و مقایسه مواردی که در ساخت و استفاده از دندان های مصنوعی از اهمیت بالایی برخوردار است را به صورت مختصر خواهیم پرداخت:

 • یکی از اصلی ترین مواردی که باید در استفاده از دندان های مصنوعی توجه کرد آلرژی داشتن به فلزات است، دندان های سنتی از گیره‌های فلزی که عموماً روی پروتزهای پارسیل کروم و کبالت، به کار می رود. اما در دندان های ترموپلاستیک از فلز استفاده نمی شود که باعث ایجاد آلرژی می شود.
 • برای خیلی از افراد حائز اهمیت است وزن و وضعیت قرار گرفتن دندان مصنوعی چگونه است. دندان های مصنوعی ژله ای نازک، سبک و قابل انعطاف هستند، به همین دلیل راحت تر از پروتز های سنتی مورد استفاده قرار می گیرند و نیاز به دوره تنظیم های طولانی نیستند.
 • مورد دیگری که اهمیت دارد بو گرفتن موادی که برای دندان استفاده می شود. دندان های مصنوعی ژله ای با استفاده از مواد ترموپلاستیک ساخته شده و بو و لکه را جذب نمی کند.
 • زیبایی، مورد دیگری است که برای خیلی از افراد حائز اهمیت است داشتن پایه شفاف و اتصال بدون چسب یا گیره به لثه از ظاهری طبیعی نسبت به پروتز های سنتی است.
 • سرعت انجام کار در ساخت و اجرا دندان های مصنوعی ژله ای سریع تر است.
 • هزینه دندان های ترموپلاستیک اغلب بیشتر از هزینه های پروتز های سنتی است.
 • دندان های مصنوعی ترموپلاستیک، به مراتب از دندان های سنتی به نظافت مرتب و بیشتری نیاز دارد.
 • از این مورد نبایستی غافل شد برای نصب دندان مصنوعی ژله ای باید به یک دندان پزشک متخصص مراجعه کرده که تجربه نصب و اجرای دندان های ترموپلاستیک را داشته باشد.

قیمت دندان مصنوعی ترموپلاستیک چقدر است؟

برای برآورد هزینه دندان فلکسی عوامل متفاوتی تاثیر گذار است مانند تعداد دندان های جایگزین، برند پروتز استفاده شده از این رو بایستی برای برآورد هزینه با متخصص مشورت کنید.

نحوه تمیز کردن دندان مصنوعی ترموپلاستیک

تصویر تمیز کردن دندان مصنوعی

رایج ترین روش تمیز کردن پروتزهای ژله، قرار دادن در محلول پاک کننده دندان و برس نرم زدن آنها است تا از هرگونه پلاک و جرم تمیز شود، پس از قرار دادن در محلول، دندان ها رو شسته تا محلول تمیز کننده پاک شود. برای مراقبت از دندان های ترموپلاست بهتر است به موارد زیر توجه کنید.

 • دندان مصنوعی را پس از هر وعده غذایی خارج کرده و مسواک کنید.
 • از یک مسواک یا برس نرم استفاده کنید تا از آسیب به لثه جلوگیری شود.
 • نباید از مسواک سخت برای تمیز کردن دندان مصنوعی استفاده کنید (ممکن است پولیش آن را از بین برده و در طی زمان سطح دندان را سخت کند)
 • حتما زمانی که دندان های مصنوعی را از دهان خارج می کنید داخل یک لیوان آب یا محلول تمیز کننده دندان قرار دهید تا همیشه مرطوب بماند.

در پایان استفاده از دندان مصنوعی ترموپلاستیک

دندان مصنوعی ترموپلاستیک از تکنولوژی قالب گیری لیزی که یکی از دقیق ترین و سریع ترین روش های ساخت قالب دندان مصنوعی است استفاده می کند، برای انتخاب بهترین نوع دندان مصنوعی بایستی موارد زیادی همچون راحتی، زیبایی، و طول عمر دندان مصنوعی ترموپلاستیک در نظر گرفت. با توجه با پایه نایلونی و ضخامت بین 0.6 تا 1.8 میلی‌متر، بسیار سبک بوده و به دلیل استفاده از مواد شفاف و عدم استفاده از گیره های فلزی ظاهری طبیعی تر دارد.

سوالات متداول

مزایای دندان مصنوعی ترموپلاستیک چیست؟

از مزایای دندان مصنوعی ژله ای می توان به زیباتر بودن، انعطاف بالا و متحرک بودن آن اشاره کرد.

نحوه تمیز کردن دندان مصنوعی ترموپلاستیک چگونه است؟

نحوه تمیز کردن پروتزهای ژله ای، قرار دادن در محلول پاک کننده دندان و برس نرم زدن آنها است.

 

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram YouTube WhatsApp WhatsApp Telegram