برش لیزر غیر فلزات

روش برش شیشه سکوریت از پاکسازی تا سوراخ کردن شیشه

روش برش شیشه سکوریت | خیام لیزر

اگر در هر روش برش شیشه سکوریت دقت کافی وجود نداشه باشد شیشه می شکند یا ممکن است مقاومت و کیفیت آن تحت تاثیر قرار بگیرد و در هنگام نصب مشکل ساز شود. شیشه های سکوریت یا میرال در واقع همان شیشه های معمولی هستند که طی انجام فرایندی پیچیده با قرار گرفتن در کوره به شیشه سکوریت تبدیل می شوند. برش شیشه سکوریت بهتر است قبل از این که حرارت ببیند انجام شود چون بعد از سکوریت شدن امکان برش وجود ندارد.

در بیشتر مواقع برش پلکسی با توجه به ویژگی هایی که دارند محدودیت‌های شیشه را برطرف کرده و یک جایگزین بسیار کاربردی برای آن بوده و بهتر است خدمات برش شیشه میرال توسط شرکت ها و افراد متخصص انجام شود.

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت که با عنوان شیشه ایمنی آن را می شناسند همان شیشه معمولی است که در فرایند حرارت دهی مقاوت آن را تا ۷ برابر بالا می برند به گونه ای که در برابر ضربه، شیشه به طور یکنواخت خرد می شود و کامل نمی شکند. این ویژگی باعث می شود در هنگام آسیب دیدن، ذرات شیشه پخش نشوند و ایمنی بالاتری ایجاد شود.

بهترین زمان برش شیشه سکوریت

در ابتدا قبل از اینکه برش روی شیشه انجام شود باید به طور دقیق مکان مورد نظر، اندازه گیری شود بعد اطلاعات جهت برش به کارخانه داده شود. بهتر است قبل از اینکه شیشه طی فرایند حرارت دهی مقاوم شود طبق اندازه های داده شده برش داده شود. چون بعد از سکوریت کردن شیشه، امکان برش وجود ندارد. در واقع می توان گفت بهترین زمان برش شیشه، قبل از سکوریت سازی کامل آن می باشد.

انواع دستگاه برش شیشه سکوریت

انواع دستگاه برش شیشه سکوریت

امروزه کاربرد وسایل غیر فلزی در صنایع مختلف مانند دکوراسیون منزل بسیار رونق گرفته است، به همین دلیل ابزار جدید مورد نیاز برای برش غیر فلزات نیز دستخوش پیشرفت های فراوانی شده که متریال های مختلف را بسیار تمیز، سریع و با کمترین پرتی می برد. اما در خصوص شیشه سکوریت روش های زیادی وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد. راحت ترین روش برش شیشه سکوریت به وسیله دستگاه لیزر است. در ادامه روش ها و دستگاه هایی که قابلیت برش دارند معرفی شده اند.

برش شیشه سکوریت با لیزر

یکی دیگر از روش های برش شیشه میرال استفاده از دستگاه برش لیزر یا دستگاه CNC می باشد. در این روش طرح مورد نظر به بخش کامپیوتری دستگاه وارد می شود سپس به کمک کاربر دستگاه با تاباندن لیزر سطح شیشه را برش می دهد. نکته ای که وجود دارد این است که در روش برش شیشه سکوریت با لیزر امکان شکستگی و ترک خوردگی به هیچ عنوان وجود ندارد و در پایان کار ذرات شیشه اضافی و دورریز وجود ندارد که نیاز به جمع آوری آن باشد.

جالب است بدانید دستگاه لیزر علاوه بر برش پلکسی و برش شیشه متریال های زیاد دیگری مانند چوب، چرم و… را برش می دهد.

برش شیشه سکوریت با واترجت

دستگاه واترجت برای بریدن شیشه سکوریت از یک پمپ آب کمک می گیرد. در این دستگاه آب با فشار قوی به همراه سرعت بالا سطح شیشه را برش می دهد. یکی از مزیت های شیشه سکوریت با برش واتر جت این است که علاوه برش، لبه های تیز شیشه را صیقل می دهد. لازم است بدانید در این روش برش شیشه سکوریت هم باید قبل از اینکه شیشه به طور کامل سکوریت شود، برای برش اقدام کرد.

۶ روش برش شیشه سکوریت با دست

امروزه با پیشرفت علم روش های جدیدی برای بریدن شیشه سکوریت مورد استفاده قرار می گیرد اما یک روش سنتی برای برش آن وجود دارد که هنوز جایگاه خاص خود را دارد و کاربردی است. در این روش بیشترین کار را نیروی انسانی برای برش انجام می دهد. درست برخلاف دستگاه برش لیزر که برش کاملا توسط خود دستگاه انجام می شود.

۱. پاکسازی سطح شیشه

پاکسازی سطح شیشه

در ابتدا باید سطح شیشه را با استفاده از محلول شوینده مخصوص تمیز کنید تا بتوانید برش دقیق تری داشته باشید. سپس بعد از پاکسازی شیشه، سطح آن را خشک کنید.

۲. جدا کردن قطعات برش خورده

در این مرحله باید قطعات برش خورده را از شیشه جدا کنید. برای این کار باید یک رول پلاک دقیقا زیر خط برش قرار دهید سپس با دو دست به دو طرف رولپلاک فشار وارد کنید تا قطعات از قسمت برش به خوبی از هم جدا شوند.

دقت و مهارت در اجرا این مرحله بسیار مهم است چون اگر درست فشار وارد نشود ممکن است شیشه بشکند.

۳. گرم کردن راهی کوتاه برای حذف تنش های روی شیشه

گرم کردن شیشه سکوریت

بعد از این که روش برش شیشه سکوریت به درستی انجام دادید، در این مرحله شیشه مورد نظر را درون کوره قرار می دهید و در دمای ۹۰۰ درجه فارنهایت آن را حرارت می دهید. گرم کردن باعث می شود شیشه انعطاف بیشتری پیدا کند و در هنگام برش خرد نشود. در واقع با این کار تنش های ایجاد شده درون شیشه در هنگام تولید حذف می شود تا امکان برش فراهم شود.

۴. فرایند خنک سازی شیشه

بعد از اینکه شیشه حرارت دید باید طی فرایندی به نام آنیل کردن آن را خنک کرد. برای این کار ابتدا شیشه را بعد از گذشت ۳ ساعت از کوره خارج می کنید سپس روی سطح خنک و بدون حرارت آن را قرار می دهید و به مدت یک روز به آن زمان می دهید تا تمام لایه های درونی و بیرونی خنک شود.

دقت داشته باشید اگر برش را روی شیشه داغ انجام دهید ممکن است موجب شکستگی آن شود.

۵. مسیر برش شیشه با خط کش فلزی

روش برش شیشه سکوریت با خط کش

همان طور که در مورد روش برش شیشه سکوریت صحبت کردیم این نکته مهم بوده که قبل از اینکه بخواهید شیشه را برش دهید بهتر است به کمک یک خط کش فلزی مسیری که می خواهید برش دهید را علامت گذاری کنید سپس با استفاده از ابزار برش، از روی مسیر علامت گذاری شده برش را آغاز کنید.

۶. صاف کردن لبه های شیشه

برای صاف کردن لبه های شیشه برش خورده می توانید از یک سمباده دانه درشت استفاده کنید تا در نهایت هم زیبایی کار بالاتر رود و هم جابجایی آن راحت تر انجام شود. در این مرحله از کار شما می توانید در ادامه با حکاکی لیزر بر روی سطوح صاف شیشه هر نقشی را که دوست دارید حک کنید.

سوراخ کردن شیشه سکوریت چگونه است؟

سوراخ کردن شیشه سکوریت

همانطور که گفته شد بعد از تولید شیشه سکوریت نمی توان اندازه آن را تغییر داد چون قابلیت برش را ندارد. در مورد سوراخ کردن شیشه سکوریت نیز این مورد صادق است. شما نمی توانید شیشه سکوریت شده را سوراخ کنید چون دچار شکستگی می شود. برای این کار باید قبل از سکوریت سازی، جاسازی را انجام دهید.

نکات مهم طریقه برش شیشه سکوریت با دست

  • قبل از اینکه شیشه را برش دهید حتما آن را با پاک کننده شیشه تمیز کنید تا در هنگام برش با مشکل مواجه نشوید.
  • در هنگام ایجاد برش حتما از عینک و دستکش ایمنی برای جلوگیری از آسیب استفاده کنید.
  • برای داشتن یک برش تمیز، می توانید وسیله برش دهنده خود را با نفت سفید تمیز کنید.
  • از خنک کردن سریع شیشه خودداری کنید چون ممکن است سکوریت ویژگی های خود را از دست بدهد.
  • به هیچ عنوان اگر خط برشی ایجاد کرده اید دوباره عملیات برش را روی آن قسمت اجرا نکنید.
  • از رولپلاک مناسب، ۴/۱ اینچ (۰.۶۴ سانتیمتر) استفاده کنید.

حرف آخر، همه چیز درباره برش شیشه سکوریت

شیشه به دلیل خاصیت شکنندگی بالایی که دارد در برابر ضربه مقاومتی ندارد. از این رو شیشه ها طی فرایند حرارت دهی مقاوم سازی می شوند و در نهایت با روش های سنتی یا صنعتی که امروزه کاربرد زیادی دارد برش داده شوند. در واقع با حرارت دادن شیشه، مقاومت آن در برابر ضربه، خراش و… بالا می رود و به شیشه های سکوریت یا ضد نشکن تبدیل می شود. نکته ای که وجود دارد این است که روش برش شیشه سکوریت اهمیت بالایی دارد چون کیفیت شیشه بعد از برش نباید تغییر کند.

خیام لیزر، با ارائه خدمات برش شیشه سکوریت و جوش در خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز در اسرع وقت حاضر می باشد می توانید با کارشناسان ما در این خصوص در ارتباط ۰۵۱۳۶۵۱۶۱۶۱ باشید.

سوالات متداول

آیا شیشه سکوریت قابل برش است؟

شیشه سکوریت بعد از اینکه مراحل تولید آن تمام شود اصلا قابلیت برش ندارد. حتما باید قبل از اینکه شیشه، سکوریت سازی شود برای برش آن اقدام کرد.

برش شیشه سکوریت دست دوم امکان پذیر است؟

به طور کلی شیشه سکوریت نو و دست دوم بعد از تولید قابلیت برش ندارند. شیشه سکوریت دست دوم بیشتر برای زمان هایی که اندازه مکان مورد نظر با شیشه دست دوم کاملا همخوانی دارد استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *