ساخت و فروش ماشین آلات لیزر

همه آن چیزی که باید درباره جوش آرگون استیل بدانید!

جوش آرگون استیل، چگونه است؟

امروزه به دلیل کاربرد زیادی که استیل در صنایع مختلف دارد، نحوه جوشکاری آن بسیار حائز اهمیت است. یکی از روش های رایج و پرطرفدار برای جوش دادن استیل، استفاده از گاز آرگون است. آیا می دانید علت محبوبیت جوش آرگون چیست؟ در این روش اتصال، مزیت های زیادی مانند کاهش مواد دورریز، دقت و سرعت بالا و … به چشم می خورد. برای اینکه بتوانید جوش آرگون استیل را با کیفیت عالی انجام دهید بهتر است آگاهی کاملی از نحوه جوشکاری استیل با آرگون و مراحل انجام آن داشته باشید.

آشنایی با جوش آرگون

قبل از آموزش جوش ارگون استیل، بهتر است بدانیم جوش آرگون چیست؟ جوش آرگون یا جوش TIG، یکی از روش های جوشکاری است که در آن از گاز آرگون برای جوش دادن متریال مورد نظر استفاده می کنند. در خدمات جوشکاری آرگون، مواد آهنی و غیر آهنی می توانند جوش داده شوند. مزیتی که این مدل جوشکاری نسبت به روش های دیگر دارد این است که با کیفیت بسیار بالایی انجام می شود و امکان متصل کردن قطعات ظریف و نرم با آن نیز وجود دارد.

لازم است بدانید جوش آرگون با دو روش می تواند انجام شود، در روش اول ماده پرکننده ای برای جوش وجود ندارد و ذوب شدن خود قطعه به تکمیل فرایند جوش کمک می کند؛ در صورتی که در روش دوم، از فیلر به عنوان ماده پرکننده استفاده می کنند.

دریافت مشاوره

برای دریافت مشاوره تخصصی، لطفا شماره تماس خود را در فرم وارد نمایید. همچنین می توانید با کارشناسان ما 09152159646 (خانم ظفرزاده ) و یا 09152159636 (خانم دهنوی) تماس حاصل فرمایید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم زیر وارد نمایید. و یا می توانید با شماره 05136072452 (دفتر فروش) و 05136516161 (واحد خدمات) تماس حاصل فرمایید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

آموزش جوش استیل با آرگون

جوش آرگون استیل مانند جوش دادن متریال های دیگر با انواع گاز جوشکاری است با این تفاوت که در جوشکاری استیل با آرگون، به جای الکترود، تنگستن نقش پرکننده جوش را بر عهده دارد. از این روش جوشکاری می توان علاوه بر اتصال ورق های استیل به یکدیگر، جهت متصل کردن استیل به فلزهای دیگر نیز استفاده کرد.

نکته حائز اهمیت در جوشکاری آرگون استیل این است که باید حتما توسط افراد مجرب و حرفه ای انجام شود، چون ترکیبات شیمیایی و آلیاژ این فلز با دیگر متریال ها متفاوت است و ممکن است در هنگام جوشکاری به دلیل اعمال حرارت بیشتر توسط جوشکار، استیل دچار تاب خوردگی شود.

تجهیزات مورد نیاز برای جوش آرگون استیل چیست؟

 • استفاده از الکترود تنگستن به جهت ایجاد قوس در جوش
 • استفاده از فیلر، به عنوان ماده پرکننده در جوش آرگون استیل
 • استفاده از تجهیزات ایمنی مانند ماسک های جوشکاری برای جلوگیری از آسیب
 • داشتن سیلندر گاز، تورچ، منبع تغذیه و رگولاتور
 • استفاده از دستگاه خنک کننده
 • استفاده از دستگاه تهویه جهت خروج بخارهای کادمیوم و کروم ایجاد شده حین جوش

برای دریافت اطلاعات کامل تر در مورد تجهیزات جوشکاری آرگون، می توانید روی لینک ضمیمه شده کلیک کنید.

کارهایی که باید قبل از جوشکاری استیل با آرگون انجام دهید!

قبل از آموزش جوش استیل با آرگون، بهتر است نکاتی را رعایت کنید تا جوش باکیفیت تر و دقیق تری داشته باشید. در ادامه 5 کار ضروری که باید قبل از جوشکاری استیل با آرگون به آن بپردازید برای شما بیان شده است.

1. شناسایی استیل مورد استفاده

شناسایی استیل، قبل از جوش آرگون استیل

برای اینکه فرایند جوشکاری در باکیفیت ترین حالت ممکن انجام شود، بهتر است آگاهی خود را در مورد نوع استیل مورد استفاده بالا ببرید. قطعا تنظیمات جوشکاری مانند دما و جریان در هر ماده ای با توجه به اینکه چه ضخامتی دارد متفاوت خواهد بود. برای اینکه نوع استیل را تشخیص دهید می توانید از یک آهنربا استفاده کنید. با توجه به میزان جذب فلز به آهنربا شما می توانید فولاد مورد نظر را شناسایی کنید.

به طور کلی سه نوع استیل آستنیتی، فریتی و مارتنزیتی وجود دارد که هر کدام از نظر میزان جوش پذیری با هم متفاوت هستند. بهترین نوع استیل، آستنیتی می باشد که قابلیت جوش بالایی در فرایند جوش آرگون استیل دارد. استیل فریتی، قابلیت جوشکاری پایینی دارد و برای انجام جوش به حرارت ورودی کمی نیاز دارد.

لازم است بدانید جوش استیل مارتنزینی از دو مورد دیگر سخت تر است و به حرارت دهی قبل و بعد از عملیات و دقت بالایی در حین جوشکاری نیاز دارد.

2. تمیزکاری سطح استیل

اگر می خواهید جوشکاری تمیزتری داشته باشید، باید ناخالصی های موجود در فلز را به وسیله یک برس مخصوص از بین ببرید. در غیر این صورت ممکن است بعد از جوشکاری یا در حین جوش، برای استیل شما زنگ زدگی ایجاد شود.

3. انتخاب فیلر مناسب

در جوش آرگون استیل با فیلر، باید از تنگستن مخصوص استیل که قطر 4.2 میلی متر دارد، استفاده کنید. به طور کلی فیلر مورد استفاده در جوشکاری استیل با آرگون، با توجه به نوع فلز انتخاب می شود اما در صورتی که نمی دانید چه نوع استیلی در اختیار دارید باید از فیلر همه منظوره استفاده کنید.

4. انتخاب مدل جوشکاری

قبل از جوشکاری استیل با آرگون، باید نوع جوش را انتخاب کنید؛ یعنی با توجه به ضخامت، نوع فلز و موقعیت تصمیم بگیرید چه مدل جوشی انجام دهید. انواع مختلفی برای جوشکاری وجود دارد که می توان به جوش موازی، جوش لبه، جوش 90 درجه و غیره اشاره کرد.

5. قرارگیری مناسب فلز

در آموزش جوش استیل آرگون گفته می شود، حتما از میزهای مخصوص که دارای گیره های جوش هستند، استفاده کنید. اهمیت این موضوع به خاطر این است که شما در جوشکاری تیگ، باید همزمان فیلر و تورچ را در دست داشته باشید و بدون شک نیاز دارید که سطح زیر دست شما به صورت ثابت باقی بماند تا کنترل لازم را روی جوشکاری داشته باشید.

مراحل جوشکاری استیل با آرگون

قبل از شروع جوش آرگون استیل، با توجه به فلزی که می خواهید جوش دهید، جریان مناسب را تنظیم کنید. سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام داده تا بتوانید فرایند جوشکاری آرگون استیل را با کیفیت و بدون خطا انجام دهید.

1. قرارگیری الکترود در تورچ

قرارگیری الکترود در تورچ

در اموزش جوش ارگون استیل گفته می شود در این مرحله، باید الکترود تنگستن را درون تورچ قرار دهید به طوری که 0.64 سانتی متر از الکترود بیرون از لبه تورچ قرار بگیرد.

2. روشن کردن تورچ

بعد از قرار دادن تنگستن در تورچ، می توانید دستگاه را روشن کرده و عملیات جوش آرگون استیل را شروع کنید. دقت داشته باشید فاصله الکترود تا سطح فلز از 2.5 میلی متر بیشتر نباشد.

بهتر است تورچ را در زاویه 75 درجه با سطح کار خود قرار دهید.

3. قرارگیری درست پا روی پدال

در جوشکاری استیل با آرگون، شما باید با پدال دستگاه تیگ، گرمای تورچ را کنترل کنید. از همین رو خیلی اهمیت دارد که پدال را بیش از حد فشار ندهید، چون ممکن است فلز شما ذوب شود.

4. شروع فرایند جوشکاری

برای شروع فرایند جوش آرگون استیل، باید ابتدا تورچ را در زاویه ای مشخص قرار داده و فیلر را مقابل آن قرار دهید تا ذوب شود و در همین حین تورچ را رو به جلو به صورت ثابت حرکت دهید.

در نهایت، دمای استیل را کاهش دهید!

بعد از اتمام جوشکاری استیل با آرگون، باید به فلز زمان دهید تا دمای آن کاهش یابد. همچنین بهتر است مقداری صبر کنید تورچ نیز خنک شود.

مزایای جوش آرگون استیل

 • دقت و کیفیت در جوش آرگون استیل به شدت بالا است.
 • میزان دورریزی و پاشش مواد در این روش بسیار کم است.
 • در این روش، شما بعد از جوشکاری، نیازی به پاک کردن سطح مورد نظر ندارید.
 • با جوشکاری آرگون شما هیچ گونه ناهمواری روی سطح فلز مشاهده نخواهید کرد.
 • در جوشکاری استیل با آرگون، جرقه ای وجود ندارد، به همین دلیل شما می توانید جوش را با دقت بیشتری انجام دهید.

نکات مهم و کاربردی جوش استیل با آرگون

 1. در مکانی مناسب جوشکاری را انجام دهید. بهتر است فرایند جوش در فضایی باز و وسیع انجام شود، در غیر این صورت باید از دستگاه تهویه مناسب استفاده کنید.
 2. برای جلوگیری از تاب خوردگی استیل، می توانید یک قطعه مس یا برنج را در پشت درز جوش ببنید، این قطعه به عنوان هیت سینک عمل کرده و گرما را به خود جذب می کند.
 3. با توجه به نوع استیل مورد نظر، ماده پرکننده را انتخاب کنید. استفاده از ماده مناسب، تاثیر زیادی در بالا بردن مقاومت در برابر خوردگی استیل دارد.

در آخر، جوش آرگون استیل یک جوشکاری تمیز و قابل کنترل

جوشکاری استیل با آرگون یکی از روش های جوشکاری است که در آن گاز آرگون به همراه تنگستن نقش اصلی را در فرایند جوش دارند. با توجه به اینکه روش جوش آرگون استیل، دقت و کیفیت بالایی دارد، افراد بسیاری از آن در صنایع برای متصل کردن استیل به انواع فلزات استفاده می کنند. امروزه با پیشرفت علم و دانش، روش های جدیدتری برای جوشکاری متریال ها مانند وجود دارد که در کنار حفظ کیفیت، با سرعت بالاتری کار را انجام می دهد.

یکی از به روزترین روش های جوشکاری، جوش لیزری نام دارد. مجموعه خیام لیزر به عنوان بزرگ ترین تولید کننده دستگاه های لیزر، انواع سیستم های لیزری را جهت برش، حکاکی، جوش و غیره تولید می کند. شما با داشتن یکی از دستگاه های جوش لیزری می توانید تمام جوشکاری های خود را در سریع ترین حالت ممکن با کیفیتی بی نظیر انجام دهید.

سوالات متداول

مهم ترین ایرادی که جوش آرگون استیل دارد چیست؟

مهم ترین ایراد واردشده به جوش استیل این است که افراد مبتدی به راحتی و با سرعت بالا نمی توانند این کار را انجام دهند. درست است که جوشکاری استیل با آرگون کیفیت و ظرافت بالایی دارد اما به دلیل ویژگی های استیل، فرد جوشکار باید مهارت های لازم برای انجام جوشکاری را داشته باشد. با مراجعه به مقاله جوش آرگون استیل، دیگر نگران مبتدی بودن خود نباشید!

قبل از انجام فرایند جوشکاری استیل، چه اقداماتی لازم است؟

5 مرحله قبل از انجام جوش آرگون استیل جهت افزایش کیفیت وجود دارد؛ ابتدا نوع استیل را شناسایی کرده، سپس سطح آن را با برس مخصوص تمیز و محل قرارگیری استیل را ثابت کنید. همچنین قبل از جوشکاری، فیلر مناسب و مدل جوشکاری را انتخاب کنید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *