علائم تمام شدن تیوب لیزر چیست؟

علائم تمام شدن تیوب لیزر چیست؟

اگر در صنعت برشکاری فعالیت می کنید، قطعا می دانید، تولید اشعه لیزر وظیفه تیوب می باشد. تیوب لیزر یکی از مهم ترین و گران ترین لوازم دستگاه برش لیزر به حساب می آید. این دستگاه به دلیل مصرفی و فرسایشی بودن، هر لحظه امکان خرابی آن وجود دارد. به دلیل اهمیت این قطعه، طول عمر ان برای مهندسان مهم بوده و در پی رفع نواقص های آن می باشند. یکی از دلیل هایی که باعث می شود تیوب لیزر طول عمر بالایی داشته باشد، تنظیم جریان خروجی دستگاه لیزر است.

تنظیم بودن جریان خروجی می تواند عمر تیوب لیزر را افزایش داده و از خسارت های زیادی برای مهندسان جلوگیری کند. یکی از واضح ترین علائم تمام شدن تیوب لیزر، کم نور شدن تراز لیزر می باشد، شما می توانید با چک کردن های مداوم، اقدام به تعویض آن کرده تا از بروز ضرر های مالی جلوگیری کنید.

عواملی که در عمر تیوب لیزر موثر هستند!

شما به عنوان متخصص برشکاری، باید تمام مواردی که باعث می شود عمر دستگاه بسیار مهمی مانند تیوب، افزایش یابد را بدانید. از مواردی که باعث می شود عمر دستگاه شما افزایش یابد عبارت است از:

درجه حرارت

درجه حرارت آب درون چیلر بسیار مهم است. این حرارت باید بین 10 تا 40 درجه سانتی گراد قرار گیرد.

دمای محیط

دمای محیط یکی از عوامل بسیار تاثیر گذاری است که باعث افزایش طول عمر دستگاه تیوب لیزر می شود. دمای محیط باید بین 2 تا 40 سانتی گراد باشد.

رطوبت محیط

رطوبت محیط یکی دیگر از مواردی است که بر طول عمر دستگاه تیوب تاثیر می گذارد. رطوبت محیط باید بین 10 تا 60 سانتی گراد قرار بگیرد.

چگونه عمر تیوب لیزر را افزایش دهیم؟

چگونه عمر تیوب لیزر را افزایش دهیم؟

عمر تیوب لیزر ها در اصل به حدود ده هزار ساعت می رسند. اما این ده هزار ساعت زمانی بوجود می آید که شما تمامی روش های درست در نگهداری این دستگاه را انجام داده باشید. اگر دقت کنید افراد زیادی هستند که با انجام روش های نگهداری، زمان زیادی از دستگاه با بالا ترین کیفیت استفاده می کنند، اما در مقابل آن متخصصان زیادی بوده که بعد از مدتی می بینند دستگاه آنها مانند روز های اول کار نمی کند. برای داشتن یک دستگاه تیوب لیزر با عمر بالا در کیفیت خوب، باید تمام مراقبت های لازم را انجام دهید و تمام علائم تمام شدن تیوب لیزر را در نظر بگیرید.

تاریخ تولید دستگاه تیوب لیزر

زمان خرید دستگاه تیوب لیزر به تاریخ ساخت آن دقت کنید. به طور معمول 2 تا 4 ماه زمان می برد تا دستگاه به دست شما برسد در آن میان اگر دستگاهی با تولید بیشتر از 6 ماه را به شما پیشنهاد دادند، توصیه می کنیم آن را خریداری نکنید. هر اندازه که زمان زیادی از تولید دستگاه بگذرد، عملکرد و کارایی آن کمتر شده و در نتیجه ضرر مالی متحمل می شوید. ناتوانی به دلیل تاریخ تولید بیش از 6 ماه،  یکی از علائم تمام شدن تیوب لیزر است.

طریقه نصب تیوب لیزر

نصب دستگاه تیوب لیزر بسیار کار حساسی می باشد. شما باید برای راه اندازی از فرد متخصص در این کار کمک بگیرید. اگر فرد تخصص و تجربه این کار را نداشته باشد ممکن است زمان نصب دستگاه بی احتیاطی کرده و باعث شود حباب های هوا داخل دستگاه باقی بماند، که این یکی از اصلی ترین عوامل کم شدن طول عمر دستگاه تیوب لیزر می شود.

آب چیلر موثر در عمر دستگاه

یکی از کار هایی که قبل نصب تیوب لیزر باید انجام دهید، چک کردن آب چیلر است. اگر حتی ذره ای، حتی ناچیز در آب چیلر باقی بماند باعث خرابی و کم شدن عمر مفید دستگاه می شود. به گفته متخصصان خریدار باید قبل از نصب دستگاه آب چیلر را عوض کرده و آب مقطر را درون آن بریزید سپس برای نصب دستگاه تیوب اقدام کند.

علائم تمام شدن عمر تیوب لیزر

یکی از علائم تمام شدن تیوب لیزر، کاهش شدید توان برش لیزر است. متخصصان زمان کار با دستگاه می توانند متوجه کم شدن توان آن شده و برای خرید یا شارژ مجدد اقدام کنند.

از دیگر علائم تمام شدن تیوب لیزر، کم نوری تراز لیزری می باشد. یکی از اخطار هایی که دستگاه می تواند بدهد، کم نوری ان بوده که از این طریق مهندسان متوجه کاهش عمر دستگاه تیوب لیزر می شوند.

توصیه می شود برای تعویض آب چیلر، از آب معدنی استفاده نشود.

اندازه گیری عمر تیوب لیزر

اندازه گیری عمر تیوب لیزر

متخصصان عمر تیوب لیزر را بر اساس ساعت کاری ان حساب می کنند. ممکن است ساعت هایی دستگاه به دلیل تنظیمات روشن باشد، بهتر است بدانید این ساعات در کاهش طول عمر دستگاه تاثیری ندارد. فقط زمانی که دستگاه مشغول کار برش زنی و حکاکی است؛ عمر دستگاه کاهش می یابد.

یکی از عواملی که بر کاهش عمر دستگاه تیوب لیزر رابطه مستقیمی دارد، نگهداری از آن است. هنگام کثیفی لنزها و آینه ها، دستگاه باید توان خود را افزایش دهد که در نتیجه باعث می شود انرژی بیشتری از خود تولید کند. هنگامی که دستگاه به کار برش زنی مشغول است توان و انرژی کمتری از خود مصرف می کند اما در مقابل، دستگاه زمان حکاکی تمام توان خود را استفاده کرده که سبب کاهش عمر مفید دستگاه می شود.

ارزان ترین کار برای تمدید تیوب لیزر

گاهی اوقات لازم نیست در زمان اتمام عمر مفید دستگاه خرید مجدد انجام دهید، شما می تواند با شارژ دستگاه مانند روز اول از ان استفاده کنید. این کار باعث می شود در هزینه خرید یک دستگاه تیوب صرفه جویی شود.

چه کاری انجام دهیم تا طول عمر دستگاه تیوب افزایش یابد؟

برای انکه دستگاه تیوب لیزر عمری بیشتری داشته باشد، باید به موارد مهمی توجه شود، که عارت است از:

تمیزی دستگاه

دودهایی که از سوختن انواع متریال ها بر آیینه ها می نشیند، کارایی آن را کاهش می دهد در نتیجه شما مجبور می شود، توان دستگاه را افزایش دهید که خود او باعث، کوتاهی عمر دستگاه شما خواهد شد؛ پس باید بعد از اتمام کار های سنگین، دستگاه خود را روزانه یا حداقل هفتگی تمیز کنید.

تنظیم درست توسط متخصص

در این قسمت، اگر فردی که با دستگاه کار می کند، آگاهی و شناختی از دستگاه اموزش ندیده؛ همچنین تجربه کافی برای کار با این سیستم نداشته باشد، باعث می شود هنگام برش یا حکاکی توان دستگاه را افزایش دهد. تنظیم ایینه، از مهم ترین کار هایی است که فرد باید قبل از شروع کار به آن توجه کند. هنگام تنظیم نبودن آینه، تیوب باید توان بیشتری از خود صرف کند که باعث می شود عمر دستگاه کاهش یابد. شما با بکارگیری یک متخصص در این زمینه، می توانید از بروز مشکلات و هزینه زیاد جلوگیری کنید.

در آخر، عمر مفید تیوب لیزر

نگهداری تیوب لیزر یک کار بسیار مهم است که باید بعد از تحویل آن، توسط متخصص روزانه چک و انجام شود. تنظیمات آینه و تمیزی آن رابطه مستقیمی بر افزایش طول عمر تیوب دارد. از علائم تمام شدن تیوب لیزر می توان به کم نوری و انرژی آن اشاره کرد. شما می توانید با رعایت تمامی نکات، عمر دستگاه خود را افزایش دهید و در زمان طولانی از سیستم تیوب استفاده کنید. اگر تمایل به خرید انواع ماشین آلات لیزر و قطعات آن دارید، می توانید به سایت خیام لیزر که متخصصان با تجربه ای در این زمینه دارند، مراجعه کنید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram YouTube WhatsApp WhatsApp Telegram