نام اختصاری جوشکاری آرگون  GTAW است که از عبارت Gas Tungsten Arc Welding برگرفته شده است. در این نوع از گاز آرگون برای جوشکاری استفاده می شود. گاز آرگون، گازی غیرسمی است که مقدار کم آن در اتمسفر زمین وجود دارد و مانند اکسیژن حلال در آب است. حمل ونقل گاز آرگون در قالب سیلندرها که تحت فشار است، انجام می گیرد. در برخی از دستگاه های جوشکاری از ترکیب گاز آرگون و هلیوم برای افزایش سرعت در جوشکاری استفاده می کنند. اگر می خواهید درباره اینکه جوشکاری آرگون چیست؟ و مزایا و معایب آن چیست اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

کاربرد جوشکاری آرگون چیست؟

 

جوش co2 و آرگون

شاید برای شما بارها سؤال پیش آمده باشد که جوشکاری آرگون چیست؟ یکی از مهم ترین روش های جوشکاری است که در صنایع مختلفی مانند نظامی، دریایی، هوایی و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد و برای جوشکاری فلزات با ضخامت های مختلف مانند فلزات سخت، آهنی و غیر آهنی مورداستفاده قرار می گیرد. شما می توانید صفحات نازک آلومینیوم را با استفاده از آن جوش کنید همچنین در این نوع جوشکاری لوله های تحت فشار به همجوش داده می شوند. در نتیجه برای جوشکاری انواع فلزات مانند آلومینیوم، تیتانیوم، برنج، مس، چدن، کربن و آهن استفاده می شود.

بیشتر بخوانید : دستگاه فایبر

در خدمات جوشکاری آرگون، هدف اتصال دائمی اشیا مانند فلز، کامپوزیت، سرامیک و پلیمر به یکدیگر است. فرایند جوشکاری به منظور اتصال دائمی قطعات فلزی یا غیرفلزی و با استفاده از روش های ذوبی یا غیر ذوبی و با فشار یا بدون فشار در جهت اتصال دائمی است. از دیگر خدمات آن، تعمیر دیگ بخار است.

مزیت جوشکاری آرگون

جوشکاری آرگون با استفاده از دستگاه پیشرفته مزیت بسیاری دارد که در صنایع بزرگ و کوچک بسیار کاربرد دارد و طرفداران زیادی دارد. برخی از مزیت های آن به شرح زیر است:

 • جوشکاری به صورت دقیق و تمیز انجام می گیرد.
 • امکان جوشکاری طولانی مدت وجود دارد.
 • جرقه و دود در حین انجام کار رخ نمی دهد و نیاز به پاکسازی نمی باشد.
 • جوشکاری با کیفیت بالا انجام می شود.
 • مواد مذاب به صورت کم پاشیده می شود.
 • قابلیت اتصال قطعات نرم و ظریف وجود دارد.
 • برای انجام اتصالات ظریف در کارهای زینتی مناسب است.
 • قابلیت جوش دادن ورق های فلزی در همه وضعیت ها با کیفیت بالا وجود دارد.

معایب جوشکاری آرگون

جوشکاری ارگون در کنار مزیت که دارد دارای معایبی نیز می باشد که به شرح زیر است:

 • ممکن است به دلیل حرارت و گرمای بالا دچار عوارضی مانند گرمازدگی، خستگی و تهوع شوید.
 • در صورت عدم استفاده از ماسک مخصوص دچار بیماری چشمی می شوید.
 • باعث تولید اشعه مادون قرمز و درگیری بیماری پوستی و پیری زودرس می شوید.
 • این نوع جوشکاری باعث ایجاد گازهای سمی و آسیب به سیستم تنفسی می شود.

در نتیجه بهتر است در طولانی مدت جوشکاری نکنید و از ماسک استفاده کنید. جوشکاری نیاز به تخصص و مهارت دارد و نداشتن تخصص باعث می شود که شما سطح جوش را سوراخ کنید و به وسیله که می خواهید آن را تعمیر کنید، آسیب بزنید. بنابراین در صورتی که در این زمینه تخصص ندارید پیشنهاد می کنیم از افرادی که در این زمینه تجربه و دانش لازم را دارند کمک بگیرید تا جوشکاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

ابزار مورد نیاز جوشکاری آرگون

 

جوش co2 و آرگون

این مدل جوشکاری برای قطعات فلزی و غیر فلزی نیاز به ابزارهای خاصی دارد. برخی از این ابزارها در تمامی انوع جوشکاری مشترک است، اما به دلیل تولید حرارت بالا به ابزارهای خاصی نیاز دارد. این ابزار می تواند حرارت را کم کند و دستگاه را خنک کند. در نتیجه این جوشکاری به تجهیزاتی نیاز دارد که عبارت اند از:

 • کابل اتصال
 • الکترود تنگستن
 • رگولاتور
 • منبع تغذیه
 • سیم جوش
 • سیلندر گاز محافظ
 • تورچ
 • شیلنگ و بست های گاز

کابل اتصال

کابل اتصال در جوشکاری به عنوان یک رسانای انتقال نیرو است که وظیفه آن انتقال نیروی الکتریسیته است. هرچه این کابل از کیفیت بالایی برخوردار باشد، باعث کاهش مصرف برق می شود و کیفیت جوشکاری بالا می رود. کابل اتصال جوشکاری آرگون از یک عایق حرارتی ساخته شده است تا بتواند در برابر پاشیدگی های جوش مقاومت خوبی داشته باشد. این عایق تا دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد را می تواند مقاومت کند.

بیتشر بخوانید: دستگاه برش غیر فلزات

الکترود تنگستن

الکترود مناسب باید بتواند دمای بسیار بالا را تحمل کند به همین دلیل از تنگستن استفاده می شود. تنگستن فلزی سخت است که دارای مقاومت حرارتی بالا است که می تواند تا دمای ۳۴۱۰ را مقاومت کند.

رگولاتور

رگلاتور از مهم ابزار جوشکاری به حساب می آید که فشار گاز خروجی را در جوشکاری آرگون تنظیم می شود. رگلاتور می تواند شدت گاز خروجی را در هنگام جوشکاری به مقدار ۳ تا ۷ بار برساند.

منبع تغذیه

منبع تغذیه جوشکاری می از هر دو نوع مولد جریان مستقیم و جریان متناوب را استفاده کند. در جوشکاری از پدیده قوس الکتریکی استفاده می شود که گرمای زیادی تولید می کند و باعث ذوب شدن الکترود جوشکاری می. منبع تغذیه در جوشکاری های قدیمی از طریق موتور احتراق بنزینی و گازوئیلی که به آن متصل بود، جریان برق را از طریق ژنراتور و ترانسفورماتور تولید می کند. منابع تغذیه در جوشکاری جدید به برق شهری وصل شده و از نیمه رساناهای قدرتمند استفاده می کنند. در نتیجه دیگر نیازی به ژنراتور و ترانسفورماتور ندارند و وزن آن نیز کمتر شده است.

سیم جوش

در انواع جوشکاری های ذوبی، به ماده دیگری نیاز است که بتوان با استفاده از آن اتصال قطعات را ایجاد کرد و ضخامت را کنترل کرد. سیم جوش در جوشکاری آرگون برای اتصال دو سطح استفاده شده و طول آن بین ۶۱ تا ۹۱ سانتی‌متر است. این سیم ها ترکیبات شیمیایی شبیه به فلز دارند و متناسب با فلزهای آهنی و غیرآهنی، در انواع مختلفی وجود دارند که شما متناسب با نیاز خود آن را تهیه می کنید.

سیلندر گاز محافظ

از دیگر وسایلی که برای جوشکاری ضروری است استفاده از کپسول فلزی حاوی گاز آرگون است. این گاز به عنوان گاز بی اثر است. آرگون در ثبات قوس نقش بسیار مهمی دارد که باعث افزایش نفوذ جوش و شکل ظاهری بهتر آن می.

تورچ

این قطعه، هدایت جریان برق از رکتیفایر به سمت الکترود تنگستن را با استفاده از کابل اتصال فراهم می سازد.

شیلنگ و بست های گاز

بدون استفاده از شیلنگ و بست های گاز نمی توانید جوشکاری را انجام دهید. با استفاده از این دو وسیله، گاز محافظ را از سیلندر به سمت مشعل هدایت می کنند.

شما می توانید انواع دستگاه های جوش را از فروشگاه معتبر خیام لیزر خریداری کنید. خیام لیزر دارای انواع دستگاه های مجهز و پیشرفته است و همچنین دارای تیمی از کارشناسان مجرب و حرفه ای می باشد که شما را برای انتخاب بهتر دستگاه راهنمایی می کنند.

جلوگیری از عوارض ناشی از جوشکاری آرگون

 

جوش co2 و آرگون

استفاده از دستگاه جوش آرگون ممکن است عوارض زیادی برای شما داشته باشد اما با استفاده از چند ابزار شما می توانید به راحتی از خود محافظت کنید. این تجهیزات عبارت اند از: لباس جوشکاری آرگون، کفش و عینک. استفاده از لباس مخصوص و تجهیزاتی مانند عینک و کفش در جوشکاری باعث می شود به طور قابل توجهی شما در برابر عوارض محافظت شوید و دچار آسیب نشوید. همچنین استفاده از ماسک جوش کاری نیز برای جلوگیری از آسیب به چشم حتما استفاده شود.

خلاصه

انجام جوشکاری آرگون هم نیاز به دانش و تخصص لازم در این زمینه است و هم نیازمند مهارت و تجربه می باشد لازم است بدانید که این کار نیاز به تخصص دارد و هر کسی نمی تواند این کار را انجام دهد چرا که باید آموزش لازم را دید و تجهیزات لازم برای این کار را داشته باشید. می توانید برای خرید انواع دستگاه جوش و یا دریافت مشاوره در زمینه خرید دستگاه جوش با مشاوران خیام لیزر در ارتباط باشید. مشاوران این مجموعه، با توجه به نوع کار و میزان بودجه ای که برای خرید دستگاه در نظر گرفته اید بهترین مدل را به شما معرفی خواهند کرد.