ساخت و فروش ماشین آلات لیزر

پلاسما برش یا برش پلاسما چیست؟ + 7 نقطه قوت دستگاه plasma cutting

پلاسما برش یا برش پلاسما چیست

اگر شما در خصوص دستگاه برش لیزر و جوشکاری در صنعت، اطلاعاتی داشته باشید، حتما می دانید که برشکاری با روش های مختلفی همچون استفاده از گیوتین یا استفاده از دستگاه CNC انجام می شود. برش پلاسما (plasma cutting) یا پلاسما برش یکی از پیشرفته ترین روش های برشکاری است. به طور قطع این روش نیز مانند بسیاری از روش های دیگر دارای معایب و مزایایی است که در این مقاله بیشتر در مورد آن توضیح خواهیم داد.

معنای کلی برش پلاسما چیست؟

برش پلاسما، برش قوس پلاسما یا Plasma cutting فرآیند ذوب و برش قطعات فولادی است که در آن از گازهای یونیزه شده در دمای بالاتر از 20.000 درجه سانتیگراد برای ذوب استفاده می شود.

فشار هوای فشرده نیز به اندازه‌ای است که در هنگام کار، فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند. در طول این فرآیند، قوس الکتریکی بین یک الکترود (کاتد) و قطعه کار (آند) ایجاد می شود. روش مربوط به پلاسما برش، در سال 1950 برای اولین را ابداع شد. روش های بهتری در آن زمان به نام اکسی استیلن وجود داشت.

مزیت های منحصر به فرد پلاسما برش

مزیت های منحصر به فرد پلاسما برش

برش پلاسما دارای مزایای زیادی است که در این بخش به تعدادی از آنها اشاره می شود:

 • امروزه با پلاسما برش، امکان برش فلزات نازک تر فراهم شده است.
 • قابل استفاده برای همه مواد رسانای برقی
 • برش فولاد و آلومینیوم با آلیاژ بالا و ضخامت زیاد
 • دارای عملکرد عالی برای برش های فولادی با استحکام بالا و با ورودی گرمای کمتر است.
 • این روش سرعت و دقت بسیار بالا است.
 • امکان انجام این کار در زیر آب نیز وجود دارد که باعث می شود در معرض حرارت و سر وصدای بسیار کمتری قرار بگیرید. از این روش می توان در تاسیسات دریایی استفاده کرد.
 • اتصال راحت به دستگاه CNC برای انجام برش به صورت اتوماتیک

دستگاه های برش پلاسما در سال 1960 محبوب شدند و فروش بسیاری در اروپا ایجاد شد. البته آمریکایی ها این دستگاه را قبول نداشتند و پس از 15 سال تاخیر در این کشور به محبوبیت رسید!

معایب استفاده از برش پلاسما

قطعا این روش هم مانند همه روش های دیگر برشکاری دارای محدودیت هایی است که باید به آن توجه شود.

 • مصرف انرژی بسیار بالا
 • ایجاد سروصدای بالا در روش برش خشک
 • هزینه بیشتر نسبت به سیستم های برش اکسی استیلن
 • کیفت کمتر در مقایسه با لیزرها
 • محدودیت عمق برش: استفاده در حداکثر 160 میلیمتر برای برش خشک و 120 میلیمتر برای برش در زیر آب
 • امکان آسیب به محیط زیست: آسیب رساندن به محیط زیست از مهمترین معایب پلاسما برش است. جرقه های داغ و خطرناکی که در زمان سوراخ کردن فلز امکان پرتاب را دارند، می توانند باعث آتش سوزی یا سوختگی شوند.
 • امکان شوک الکتریکی: تماس با یک قسمت الکتریکی در حین کار، می تواند منجر به شوک الکتریکی و مرگ شود.
 • عریض تر بودن شکاف و برش در این روش نسبت به سایر روش‌ها
 • قیمت نسبتا بالا

کاربرد دستگاه برش پلاسما چیست؟

این فناوری در صنایع زیادی استفاده می شود. برای مثال می توان گفت این دستگاه در صنایع دریایی، خودروسازی، کشتی سازی، اتومبیل سازی، شرکت های برودتی و دیگر ساخت و ساز های صنعتی و البته ضایعات فلزات استفاده می شود. به طور کلی صنایعی که نیاز به برش فولاد دارند، از این فناوری استفاده می کنند. فناوری های مختلفی مثل هواگاز و برش لیزر هم وجود دارد که تفاوت هایی با پلاسما برش دارند. اگر تمایل به آشنایی با تفاوت برش پلاسما و هواگاز هستید، می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

انواع دستگاه برش پلاسما

انواع دستگاه برش پلاسما

انواع دستگاه برش پلاسما به عنوان دستگاه های برش اتوماتیک، با هد کنترل کار می کنند. این هد روی میز نصب می شود. برای کار با دستگاه های برش پلاسما، مهم است که بدانید حداکثر اندازه صفحه و ضخامت صفحه شما چقدر است، چند ورق برای برش نیاز دارید و فضای کار شما چقدر است.

بعضی از دستگاه های برش پلاسما شامل این موارد می شود:

1- دستگاه برش پلاسما دستی

استفاده از این دستگاه ها متداول هستند و قدرت آمپراژ بالایی دارند. بیشتر برای کارهای سبک مانند تراش یا برش قطعات کوچک تر فلزات استفاده می شوند. یکی از مهمترین کاربردهای این دستگاه در گاراژها، تعمیرگاه های خودکار یا خانه ها است.

به دنبال خدمات با کیفیت هستید؟ خدمات برش لیزر مشهد خیام لیزر در اختیار شماست!

2- دستگاه های پلاسمای معمولی

در واحدهای کاری که بیشتر کارها به صورت دستی انجام می شود، از پلاسمای معمولی استفاده می شود. در این دستگاه ها به جای گاز پلاسما از هوای فروشگاه برای تعیین نوک نازک شکل قوس استفاده می کنند. آمپر در این دستگاه ها در حدود 12-20 کیلو آمپر در اینچ مربع است.

3- پلاسما برش با کنترل عددی کامپیوتر (CNC)

دستگاه برش پلاسما با کنترل عددی کامپیوتر یا CNC از طریق نرم افزار کار می کنند و برای کار با این دستگاه نیاز به شخصی است که در خصوص ایجاد و ویرایش فایل های CAD که دستگاه CNA وارد می کند، اطلاعاتی داشته باشد. سه مدل اصلی این واحدها شامل محورهای 2D / 2، محور 3/3 + و برش های پلاسمای CNC لوله و مقطع هستند که بین آنها تفاوت هایی وجود دارد.

برای خرید و یا دریافت خدمات با دستگاه CNC، می توانید از دستگاه برش غیر فلزات بهره ببرید!

تجهیزات مورد نیاز برای برش پلاسما

تجهیزات مورد نیاز برای برش پلاسما

برای انجام برش پلاسما، نیاز است که از یک کمپرسور هوا با توان خروجی بالا استفاده کنید. برای این کار از دستگاه کمپروسور در کنار دستگاه برش استفاده می شود. همچنین بعضی از دستگاه های پرتابل برش پلاسما، مجهز به کمپرسور داخلی هستند. در این حالت در کنار حمل و نقل آسان، صدای کمتری به نسبت کمپرسور های قدرتمند خارجی تولید خواهد شد.

6 تلنگر دستگاه برش پلاسما

براساس نکات بیان شده در بخش های بالا، متوجه شدیم که رعایت نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزری یا دستگاه برش پلاسما، بسیار مهم است. از آنجایی که در هنگام استفاده از این روش، مواد مذاب و جرقه هایی در هوا پراکنده می شود، رعایت نکات ایمنی بسیار توصیه می شود.

 1. استفاده از عینک محافظ چشم و صورت از جمله این ملزومات است. عینک مات شماره 6 یا بیشتر می تواند محافظ مناسبی برای شبکیه چشم تان باشد.
 2. استفاده از لباس مخصوص جوشکاری پلاسما نیز برای افرادی که از دستگاه برش پلاسما استفاده می کنند، لازم و ضروری است. این لباس ها شامل دستکش چرمی و پیشبند است.
 3. استفاده از کفش کار با پوشش فلزی برای حفاظت انگشتان نیز ضروری است.
 4. کلاه ایمنی نیز می تواند پوشش خوبی برای محافظت سر شما در حین کار باشد.
 5. فراموش نکنید که هرگز در یک محیط دربسته این کار را انجام ندهید.
 6. مواد و وسایل قابل احتراق باید با فاصله 10 متری از دستگاه قرار گیرند و برای جلوگیری از انتشار آتش احتمالی در مواقع ضروری استفاده از یک کپسول آتش نشانی توصیه می شود.

نتیجه گیری

برش پلاسما (plasma cutting) یکی از فناوری های به روز و مدرن در دنیای صنعت است. استفاده از این فناوری در صنایع مختلف موجب تولید محصولات بسیار پیشرفته می شود. پلاسما برش فرآیندی است که برای فلزات مختلف مخصوصا فولاد با ضخامت های مختلف استفاده می شود. گرمای پلاسما باعث ذوب فلز و در نتیجه برش آن می شود.

این عمل بسیار سریع و بادقت بالایی انجام می شود. فراموش نکنید در هنگام استفاده از دستگاه های برش پلاسما حتما باید به نکات ایمنی استفاده توجه کنید. خیام لیزر هم با ارائه خدمات مربوط به plasma cutting می تواند تا به شما در مطرح شدن کسب و کار شما و کسب درآمد با دستگاه برش فلزات، در کنار شما باشد.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *