راهنمای تنظیم آینه دستگاه برش لیزر

تنظیم آینه دستگاه لیزر

تنظیم آینه دستگاه برش لیزر از مهم ترین کارهایی است که باید بدان توجه داشت. این تنظیمات نقش مهمی در دریافت خروجی باکیفیت از دستگاه برش لیزر دارد. برای حصول این نتیجه، باید با توجه به میزان کارکرد دستگاه، تنظیمات آینه هر چند هفته یک بار انجام شود. ضمن آنکه، اپراتور دستگاه باید مهارت کافی برای اعمال این تنظیمات داشته باشد. اگر شما هم از این دستگاه استفاده می کنید، کسب اطلاعات درباره چگونگی انجام این عمل و نکات مهم آن می تواند در روند بهتر کارتان مفید باشد.

 آینه دستگاه لیزر چیست؟

تنظیم آینه دستگاه لیزر- آینه دستگاه لیزر چیست؟

قطعات دستگاه لیزر و کیفیت آنها نقش مؤثری در طول عمر و کیفیت دستگاه دارند. آینه دستگاه برش لیزر به عنوان یکی از این قطعات محسوب می شود. کیفیت این قطعه و تنظیمات صحیح آن برای حصول حداکثر عملکرد دستگاه مهم تلقی می شود.

زمانی که پرتو از تیوپی که داخل دستگاه لیزر جاگذاری شده خارج می شود، آینه لیزر وظیفه راهنمایی پرتو را برعهده دارد. برای راهنمایی این پرتو در انواع دستگاه برش لیزر 3 اینه قرار گرفته است که با جایگیری مناسب سبب عملکرد مناسب می شود. آینه ها دارای جنس های گوناگونی هستند که بهترین ویژگی آنها، بازتاب بالای نور است.

از جنس های آینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آینه فلزی
  • آینه پلاستیکی
  • آینه مسی
  • آینه سیلیکونی
درخواست مشاوره رایگان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

آینه دستگاه لیزر چطور کار می کند؟

پرتویی که از تیوب لیزر بازتاب داده می شود به شکل خط موازی است. اما برای برش، نیاز به پرتو همگام می باشد. به دلیل اینکه پرتو موازی برای آینه ضرر و احتمال آسیب رساندن دارد، پس اول پرتو را به عدسی دستگاه برده تا عدسی بتواند پرتو موازی را به پرتو همگام تبدیل کند.

جهت عملکرد مناسب آینه ها لازم است تا بر اساس طول و عرض دستگاه، به شکل 45 درجه جایگذاری شوند. تمیزی آینه ها بسیار در روند کیفی تاثیر می گذارد. دستگاه برش لیزر برای برش بدون نقص وابسته به پرتو کانونی و نقطه ای است. اگر بعد از مدتی، نتیجه دلخواه را مثل گذشته ندارد و خطوط سایه دار هستند، باید بدانید وقت تنظیم آینه دستگاه برش لیزر رسیده است.

برای عملکرد خوب و مفید دستگاه، باید اپراتور با روند تنظیم آینه دستگاه برش لیزر آشنا باشد تا نتیجه دلخواه و با کیفیت بدست آید. گاهی شما دستگاه های یکسانی خریداری می کنید، اما نتیجه دستگاه برش لیزر یکی نیست. این تفاوت در نتیجه، به روند آماده سازی و تنظیم دستگاه برش لیزر برمی گردد. پس تنظیم دستگاه بسیار در کیفیت تاثیر گذار است. از این رو، پیش از هر گونه اعمال تنظیمات، آموزش کار با دستگاه برش لیزر باید در اولویت قرار گیرد.

تنظیم آینه دستگاه لیزر چگونه است؟

 برای تنظیم آینه دستگاه لیزر باید فردی باتجربه، که آشنایی کامل با دستگاه داشته باشد، وارد عمل شود. کارشناسان طراح دستگاه با حذف بعدهای حرکتی که تنظیمات آن توسط پیچ و نگهدارنده ها انجام می شد، محدودیت های حرکتی در دستگاه ایجاد کرده اند. این کار، انجام تنظیمات را برای اپراتور ساده تر می کند. اپراتور جهت تنظیم آینه دستگاه لیزر قسمت پیچ های تنظیم، جهت دادن بازتاب آینه لیزر ها به یکدیگر و در اخر لنز را تغییر می دهد. آینه ها سه عدد پیچ داشته که یکی در بالا آینه و دو عدد در قسمت پایین جایگیری شدند.

تنظیم ارتفاع آینه

اگر شما پیچ سمت بالا را به سمت چپ یا راست بچرخانید، آینه لیزر به سمت جلو یا عقب می رود. بازتاب آینه به پرتو لیزر باعث بالا و پایین شدن آن می شود.

پیچ تنظیم آینه دستگاه لیزر

پیچ های پایین آینه برعکس عمل می کنند؛ یعنی اگر پیچ را به سمت راست و به سمت بسته شدن بچرخانید، آینه به طرف راست جلو رفته، اما پرتو بازتاب به طرف چپ حرکت خواهند کرد. چنانچه پیچ را به سمت باز شدن، یعنی سمت چپ بچرخانید، آینه لیزر به سمت چپ آمده، ولی پرتو بازتاب به سمت راست رفته و آینه به عقب می رود.

نکات مهم تنظیم آینه و لنز دستگاه برش لیزر

  • از مهم ترین نکاتی جهت تنظیم آینه دستگاه برش لیزر برای برش فلزات یا غیرفلزات، هم جهت بودن پرتو با حرکت محور است. یعنی اگر پرتو در راستا خط حرکتی نباشد، هنگام حرکت، پرتو انحراف می یابد. به یاد داشته باشید ما برای هم جهت بودن پرتو لیزر با دستگاه، آن را تنظیم می کنیم.
  • دو عدد آینه وظیفه انتقال پرتو تا هد را دارند که بر روی دستگاه جای گرفته اند. آینه اول که به آن ثابت یا ( Y ) می گویند، جایگاه آن در جلو تیوپ  لیزر است. اینه دوم متحرک یا (X) است. فاصله این آینه با تیوپ دستگاه لیزر به 5 سانتی متر می رسد.

برای جلوگیری از صدمه دیدن، هنگام تنظیم آینه دستگاه برش لیزر اشعه لیزر را در وسط آینه قرار می دهند.

تنظیم آینه اول و دوم

برای تنظیم آینه  اول یا (Y)، این آینه باید فاصله درست را با تیوپ لیزر داشته باشد. بعد (Y) را به آخر دستگاه برده و توسط چسب می توانید در محل برخورد روی آینه (X)  علامت بگذارید. با فشار دادن کلید پالس می توانید باعث برخورد پرتو با آینه اول شوید، که روی آینه دوم بازتاب آن دیده می شود. در این موقعیت، این دو آینه در نزدیکترین موقعیت باهم قرار دارند که مکان برخورد پرتو به آینه (X) به عنوان الگو نام برده می شود.

بعد از اینکه در نزدیک ترین مکان آینه ها نسبت به هم علامت گذاشتید، حال زمان فاصله گذاری آنهاست تا مجدد یک پالس جدید برای نشانه گذاری به سمت (X) برود. این فاصله باید به طور دقیق روی همان نقطه اول برخورد کند. اگر در روی آن نقطه فرود نیامد، تنظیمات دستگاه برش لیزر بهم خورده و بهتر است در فاصله کم پالس فرستاده شود، تا اندازه انحراف پرتو برطرف شود.

تنظیم آینه دستگاه برش لیزر در نتیجه خروجی آن تاثیر زیادی دارد. اما در هنگام تنظیمات دستگاه باید به یک سری نکات توجه کنید. سعی کنید قطعات دستگاه برش لیزر با کیفیتی را خریداری کنید، زیرا سبب افزایش طول عمر دستگاه خواهد شد. از دیگر نکته های مهم دستگاه برش لیزر، آینه دستگاه است که انواع مختلفی دارد. با توجه به مدل دستگاه می توانید آن را انتخاب کنید.

 کلام آخر، چرا تنظیم آینه دستگاه لیزر حائز اهمیت است؟

گرچه ممکن است در اولین نگاه تنظیم آینه دستگاه برش لیزر ساده به نظر برسد، اما عملیاتی کاملا تخصصی است. انجام این تنظیمات به شکلی نادرست، می تواند خسارات زیادی را در قطعات دستگاه لیزر ایجاد کند. بالابردن قدرت تیوب و در نتیجه، کم شدن عمر این قطعه، یکی از این خسارات است. پس، بهتر است قبل از هر گونه اقدامی، از یک متخصص کمک بگیرید. به این منظور می توانید با کارشناسان ما در خیام لیزر در تماس باشید. بهترین خدمات برش و حکاکی لیزر را در این مجموعه دریافت خواهید کرد.

سؤالات متداول

مهم ترین نکات در تنظیم آینه دستگاه لیزر کدامند؟

تمیزی آینه ها، جایگذاری آینه ها به شکل 45 درجه، تنظیم ارتفاع و پیچ آینه، آشنایی اپراتور با روند تنظیم آینه دستگاه لیزر، هم جهت بودن پرتو با حرکت محور

اپراتور جهت تنظیم آینه دستگاه لیزر چه قسمت هایی را تغییر می دهد؟

قسمت پیچ های تنظیم، جهت دادن بازتاب آینه لیزر ها به یکدیگر و لنز

 

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram YouTube WhatsApp WhatsApp Telegram