ساخت و فروش ماشین آلات لیزر

14 ترفنده ساده تشخیص چرم طبیعی از صنعتی

چرم های طبیعی

یکی از چالش های بزرگ خرید محصولات چرمی، تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی است. اگر تشخیص نادرست داشته باشید، ضمن پرداخت هزینه بالا، یک محصول نامرغوب و تقلبی نصیب شما خواهد شد.

تشخیص چرم طبیعی از صنعتی کار سختی نخواهد بود، اگر ویژگی های یک چرم طبیعی را بدانید. از جمله تفاوت های اساسی می توان به بوی چرم، یک تکه بودن چرم اصل، وزن و نامنظم بودن بافت چرم طبیعی اشاره کرد. معمولا برش چرم مصنوعی و طبیعی یکسان است و امروزه از دستگاه برش لیزر استفاده می شود.

ترفند های تشخیص چرم طبیعی از صنعتی

تشخیص چرم طبیعی

در نگاه اول شباهت زیادی بین چرم طبیعی و مصنوعی است. گاهی اوقات هنگام خرید چرم حتما سر در گم می شوید و احتمال خرید چرم تقلبی، در صورتی که آشنایی با خصوصیات چرم طبیعی نداشته باشید بالاست.

1- به بوی چرم توجه کنید

یکی از ساده ترین راه های تشخیص چرم طبیعی از صنعتی، بوی آن است. محصول مورد نظر را بو کنید، اگر بوی تند یا بوی حیوان می دهد مطمئنا چرم طبیعی خواهد بود، چون چرم مصنوعی بوی پلاستیک می دهد.

2- چرم طبیعی دارای شناسنامه است

تمامی محصولاتی که از چرم طبیعی ساخته می شوند، دارای یک نشان مخصوص به خود هستند. در هنگام خرید، حتما از فروشنده بخواهید تا شناسنامه و برچسب کالای چرم را به شما نشان دهد تا مطمئن شوید که محصول ارائه شده اصل است.

از جمله مشخصاتی که درج می شود:

  • نوع چرم
  • پرداخت چرم
  • کشور سازنده
  • اندازه آن ها

امروزه، حکاکی روی چرم با لیزر انجام می شود که نمی توان یکی از روش های تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی باشد چون در هر دو چرم از این روش استفاده می شود.

3- چرم اصل معمولا گران است

محصولات چرم طبیعی مثل پالتو، کیف و کفش قیمت بالایی دارند. چرم اصل به علت مقاومت زیاد و دوخت خاص آن بسیار مرغوب است و به طبع گرانتر خواهد بود. برعکس چرم های مصنوعی به علت جنس نامرغوب ارزانتر و بی کیفیت تر هستند.

در تهیه چرم طبیعی فرآیند زیادی طی می شود. چون از پوست حیوان گرفته می شود، نمک می خورد و با مواد شیمیایی ضد عفونی می شود. با انجام این کار، محصول گواهی بهداشتی برای تولیدات، صادرات و واردات خواهد گرفت.

4- وزن کردن چرم جهت تشخیص چرم طبیعی از صنعتی

یک از راه های تشخیص اصل بودن چرم با کمک وزن آن امکان پذیر است. معمولا چرم طبیعی از مصنوعی سنگین تر است. محصولات چرمی اصلی به علت استفاده از سگک، زیپ و ناودانی با کیفیت، سنگین تر خواهد بود. در مقابل چرم مصنوعی وزن سبک تر و لوازم جانبی بی کیفیت تری دارد.

5- از فروشگاه های معتبر با برندهای شناخته شده خریداری کنید

فروشگاه های معتبر خرید چرم

اگر می خواهید بدون داشتن دغدغه، محصول چرم خریداری کنید، بهترین راه خرید از برندهای معتبر فروش چرم است. این فروشگاه ها برای اعتبار و ارزش خود، هرگز دست به فروش جنس تقلبی نخواهند زد.

6- به بافت چرم توجه کنید

بافت چرم طبیعی

بافت چرم طبیعی معمولا نامنظم و غیر تکراری است. در حالی که بافت چرم مصنوعی یک شکل و پلاستیکی است.

در هنگام خرید چرم، در صورت امکان پشت چرم را نگاه کنید. معمولا در پشت آن، چرم جیر است. گاهی اوقات در کارخانه آستری، داخل چرم دوخته می شود. این کار باعث می شود که تشخیص چرم طبیعی به راحتی انجام نشود.

نکته: پشت چرم طبیعی پرزدار است در حالی که چرم صنعتی با نخ دوخته شده است.

7- استفاده از حس لامسه برای تشخیص چرم طبیعی از صنعتی

معمولا چرم اصل گرم است، این نشان دهنده طبیعی بودن چرم است. چون چرم مصنوعی معمولا سرد و حس خوشایندی ندارد.

چرم اصل بخاطر سطح نرم و لطیف با انعطلاف پذیری بالا شناخته می شود. چرم ها بر اساس استحکام و نرمی به سه دسه تقسیم می شوند:

  • چرم سبک
  • چرم نیمه سنگین
  • چرم سنگین

8- تست جذب آب برای تشخیص چرم واقعی

از تست جذب آب برای تشخیص چرم طبیعی از صنعتی استفاده کنید. چرم واقعی رطوبت را جذب می کند در حالی که چرم تقلبی هرگز باعث جذب آب نمی شود بلکه آب روی سطح چرم می ماند. چرم طبیعی در عرض چند ثانیه آب را به خود جذب می کند.

9- چرم طبیعی و انعطاف پذیری بالا

انعطاف پذیری چرم

همانند پوست انسان، چرم واقعی انعطاف پذیری بالایی دارد. در حین کشش تغییر رنگ می دهد و در هنگامی که چرم را کش می دهید، الگو های چروک ناپدید می شود و با رها کردن دوباره ظاهر خواهد شد. اگر با ناخن روی آن خراش دهید، چرم واقعی به حالت اول باز خواهد گشت. چرم مصنوعی کاملا سفت است و اصلا تغییر شکل نمی دهد.

10- تشخیص چرم طبیعی از صنعتی با تا کردن چرم

یک راه حل سریع در جهت شناخت چرم طبیعی از صنعتی تا کردن آن است. در چرم طبیعی در صورت این که تا کنید، رد چرم باقی می ماند که اصطلاحا به دو پوست شدن معروف است. در اصل چرم واقعی بعد از تا شدن کمی برجسته می شود در حالی که چرم مصنوعی به هیچ عنوان ردی از اثر تا نخواهد داشت.

11- چرم طبیعی به راحتی سوراخ نمی شود

استفاده از ابزار های مخصوص برای سوراخ کردن چرم

چرم طبیعی را نمی توان با هر وسیله نوک تیزی سوراخ کرد. برای سوراخ کردن آن نیاز به ابزارهای مخصوص می باشد. حتی در موارد خاصی باید این ابزارها با یک وسیله محکم مانند چکش همراه باشد.

12- یکپارچگی (بهترین روش تشخیص کمربند چرم اصل)

یکی از راه های تشخیص چرم طبیعی از صنعتی لایه های محصول چرمی است. چرم مرغوب تهیه شده کاملا یک تکه است و هیچ گونه ورق پلاستیکی و چسب در داخل آن وجود ندارد.

در حقیقت باید بررسی کنید آیا بافت محصول یک تکه است یا از چندین لایه به هم چسبیده شده ساخته شده است. از این روش می توانید برای تشخیص کمربند چرم اصل استفاده کنید.

تمسه های چرم طبیعی

 

13- چرم طبیعی دارای حفره های سطحی است

از آنجایی که چرم طبیعی از پوست حیوان ساخته می شود در ابتدا پر از مو است که در پروسه دباغی پوست، مو به طور کامل از روی پوست کنده می شود. اما جای ریشه مو روی پوست باقی خواهد ماند، که باعث ایجاد حفره های کوچک می شود. البته در بعضی موارد موی حیوان به قدری نازک است که جای حفره به راحتی دیده نمی شود.

14- انعکاس نور روی چرم

یکی از روش ها ی نامحسوس تشخیص چرم طبیعی از صنعتی، انعکاس نور است. اگر نور یک چراغ قوه را در چرم طبیعی بتابانید، نور به یک اندازه تابیده نمی شود و در برخی نقاط نور براق و در برخی نقاط مات است. اما در چرم مصنوعی انعکاس نور به یک اندازه خواهد بود.

خلاصه مطلب

اگر به دنبال خرید چرم طبیعی هستید، قبل خرید بهتر است یک سری خصوصیات چرم طبیعی را بدانید. در تشخیص چرم طبیعی از صنعتی روشهای بسیار معمول و ساده ای مانند بوی چرم، تا کردن چرم، بافت چرم و دوخت پشت چرم می تواند به شما در خرید چرم واقعی کمک کند.

سوالات متداول

آیا چرم طبیعی از مصنوعی قابل تشخیص است؟

در صورت این که تفاوت های بین چرم طبیعی و مصنوعی را بدانید به راحتی قابل تشخیص است.

تفاوت های بین چرم طبیعی و مصنوعی چیست؟

از تفاوت های بارز بین چرم صنعتی از طبیعی، می توان به بافت چرم، دوخت چرم، بوی چرم و یک تکه بودن آن اشاره کرد.

نظرات شما

1 دیدگاه در “14 ترفنده ساده تشخیص چرم طبیعی از صنعتی

  1. ناصر گفت:

    ممنون خیلی مفید بود ، اما باز هم تشخیص چرم طبیعی با مصنوعی سخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *