ساخت و فروش ماشین آلات لیزر

آشنایی با بهترین نرم افزار طراحی برای برش لیزر

آشنایی با بهترین نرم افزار طراحی برای برش لیزر

امروزه، دستگاه های برش لیزر به عنوان یکی از تجهیزات پرکاربرد در صنایع مختلف شناخته شده اند. با استفاده از این دستگاه ها، پیاده سازی طرح های ظریف و پیچیده و برش ورق های متنوع در هر ابعادی امکان پذیر است. تکنولوژی پیشرفته این دستگاه ها متکی به استفاده از برنامه های طراحی است. با انتخاب بهترین نرم افزار طراحی برای برش لیزر، ایجاد و ویرایش پروژه های مختلف برش لیزری با دقت میلی متری و در کم ترین زمان امکان پذیر خواهد بود. اجرای طرح های دقیق و باکیفیت برش در درجه اول مستلزم آموزش کار با دستگاه برش لیزر و شناخت و کاربرد هر یک از این نرم افزارهاست.

معرفی انواع نرم افزار طراحی برای برش لیزر

دستگاه های برش لیزر، به صورت هوشمند طراحی شده اند؛ به این معنا که اجرای پروژه های برش و حکاکی در متریال های مختلف بدون دخالت نیروی انسانی است. عملکرد این تجهیزات صنعتی متکی به نرم افزارهای طراحی برش لیزر می باشد. در واقع، طرح های متنوع اجرا شده در این دستگاه ها مستلزم زبان برنامه نویسی است. این زبان در کنترل حرکت پرتو لیزر و مدیریت آن نقش دارد. استفاده از این نرم افزارها فرایند برش و حکاکی لیزر را تسهیل می کند.

1. Adobephotoshop، پای ثابت طراحی گرافیکی

فتوشاپ را همه به عنوان نرم افزار روتوش و تغییر تصاویر می شناسند. اما، این نرم افزار در حوزه برش و حکاکی لیزر هم کاربرد فراوانی دارد. خوشبختانه، آموزش های استفاده از این برنامه به راحتی در وب قابل جستجو است. با استفاده از این نرم افزار طراحی برش لیزر می توان تصاویر رستر را به وکتور جهت برش لیزر تبدیل کرد.

2. Inkscape، انتخابی مناسب مبتدیان

اینک اسکیپ از انواع رایگان نرم افزار طراحی برای برش لیزر است که قابلیت ایجاد طرح های متنوعی دارد. فعالین در حوزه برش و حکاکی لیزر، Inkscape را به عنوان یک نرم افزار تخصصی حکاکی می شناسند. از ویژگی های این برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهولت کاربری و سرعت بالای طراحی
 • سازگار با انواع فرمت های PNG، DXF و SVG
 • قابل اجرا روی پلتفرم های ویندوز، لینوکس و iOS

استفاده از اینک اسکیپ، جهت ایجاد طرح های حرفه ای در حکاکی لیزر، گزینه مقرون به صرفه ای محسوب نمی شود.

3. LaserWeb4، منعطف در طراحی

لیزر وب 4 به عنوان یک نرم افزار رایگان جهت کنترل برش لیزر مورد استفاده قرار می گیرد. نرم افزار طراحی برش لیزر LaserWeb4، امکان وارد کردن چندین فرمت فایل در یک پروژه را امکان پذیر می سازد. به همین دلیل، به عنوان یک برنامه منعطف در طراحی شناخته می شود. با استفاده از این نرم افزار ویژگی های مختلف حکاکی از جمله سرعت برش، عمق عبور و قطر برش قابل تنظیم هستند.

4. LaserGRBL، نرم افزار تخصصی برش و حکاکی لیزر

LaserGRBL، از نرم افزارهای طراحی برش لیزر

LaserGRBL، تخصصی ترین نرم افزار طراحی برای برش لیزر است.

LaserGRBL به عنوان تخصصی ترین نرم افزار طراحی برای برش لیزر شناخته می شود. به همین دلیل، ممکن است یادگیری آن تا حدی مشکل باشد. ویژگی های اختصاصی این نرم افزار را در فهرست زیر می توان خلاصه کرد:

 • قابلیت وارد کردن تصاویر غیر برداری در این نرم افزار
 • امکان بارگذاری هر نوع تصویر (نقاشی، عکس و نمادها) و تبدیل آن به gcode بدون نیاز به نرم افزار دیگر
 • کاربرد این نرم افزار طراحی برش لیزری در طیف گسترده ای از پروژه های برش لیزری (به دلیل پشتیبانی از تصاویر شطرنجی در آن)
 • امکان کنترل کافی اهداف برش و حکاکی لیزری کاربران
 • مجهز به تمام امکانات لازم برای کار با دستگاه لیزر

5. Adobe Illustrator، حرف اول در حوزه طراحی و گرافیک

Adobe Illustrator ، از نرم افزارهای طراحی برش لیزر با کیفیت بالای تصاویر است. برای فعالین در حوزه خدمات برش لیزر، Adobe Illustrator به عنوان بهترین نرم افزار طراحی برای برش لیزر شناخته شده است. امکانات بالای این برنامه گرافیکی و ابزارهای متنوع ارائه شده در محیط گرافیکی آن، همواره این نرم افزار را در انتخاب اول طراحی با دستگاه های برش لیزر قرار می دهد. ویژگی ها این برنامه عبارتند از:

 • پشتیبانی از انواع فرمت های EPS، DWG، PDF، AI و SVG
 • سازگار با روش برش برداری
 • قابلیت ایجاد سایه، جلوه های برجسته و تاری در طرح ها

6. Corel Draw، ابزاری فوق العاده و دقیق

نرم افزار طراحی برش لیزر Corel Draw برای کاربران حرفه ای طراحی گرافیک شناخته شده است. رابط کاربری ساده این برنامه، امکان مشاهده همه ابزار ها و سازماندهی اشیا و مسیرهای طراحی را ممکن می سازد. ویژگی های این برنامه کاربردی عبارت است از:

 • امکان ایجاد اشکال و اشیا در قالب وکتور
 • امکان ایجاد طرح های گرافیکی متنوع
 • دارای قابلیت هایی چون حالت پیکسل کامل، حالت تقارن و جلو ه های غیر مخرب

7. AutoCad، بهترین نرم افزار طراحی برش لیزر برای حرفه ای ها

اتوکد، ابزاری حرفه ای و از بهترین نرم افزارهای طراحی برش لیزر است. اجرای یک طراحی دقیق و اطمینان از مناسب بودن سایز اشیا موجود در طراحی با استفاده از این نرم افزار امکان پذیر است. ویژگی پاکسازی این نرم افزار طراحی برای برش لیزر، حذف راحت اشیا غیر ضروری و کاهش حجم پروژه را پذیر می سازد. پلتفرم هایی که توسط این برنامه پشتیبانی می شوند، عبارتند از:

 • DWG
 • WMF
 • DXF
 • DWF
 • PLT

8. Artcam، نامی آشنا در خدمات برش لیزر

آرتکم، نرم افزار طراحی برش لیزر

آرتکم از نرم افزارهای طراحی برش لیزر با ویژگی امکان اجرای طرح های متنوع در میز کار، مشخص کردن اندازه دقیق و تعیین موقعیت این طرح ها در ورق است.

آرتکم از دیگر نرم افزارهای طراحی برش لیزر و محصولی از شرکت Auto desk است. امکان اجرای طرح های متنوع در میز کار، مشخص کردن اندازه دقیق انها و تعیین موقعیت این طرح ها در ورق از ویژگی های بارز این نرم افزار طراحی است. آرتکم، علاوه بر دستگاه برش لیزر، در دستگاه سی ان سی نیز به عنوان یک زبان برنامه نویسی طراحی کاربرد دارد.

9. LightBurn، از نرم افزارهای طراحی برش لیزر همه کاره

LightBurn در حوزه برش و حکاکی لیزر، به عنوان یک نرم افزار طراحی برش لیزری همه کاره شناخته می شود. این برنامه، امکان ارسال مستقیم طرح ها به دستگاه برش، بدون نیاز به استفاده از برنامه های اضافی را امکان پذیر می سازد. در این برنامه قابلیت تنظیم مواردی چون سرعت، قدرت، ترتیب برش و کنتراست حین حکاکی وجود دارد. سایر ویژگی های این نرم افزار طراحی عبارت است از:

 • امکان ورود تصاویر با فرمت های مختلف گرافیکی از جمله PDF، ESP، AI، GIF، JPG،، PNG، DXF و JEPG
 • پشتیبانی از کنترلرهای gcode، Ruida، Teocen و TopWisdom

10. Photograv، بهترین نرم افزار حکاکی تصاویر دیجیتال

فتوگراو، نرم افزار طراحی برش لیزر و حکاکی تصاویر دیجیتال

فتوگراو، نرم افزار طراحی برش لیزر با ویژگی سرعت و کارایی بالای پردازش تصاویر دیجیتال است.

Photograv، یکی از نرم افزارهای قوی برای دستگاه برش لیزر است. این نرم افزار طراحی برش لیزر بر روی متریال هایی چون چوب، پلکسی، ام دی اف و سایر موادی که قابلیت حک شدن را دارند، کاربرد دارد. مزیت استفاده از این برنامه، سرعت و کارایی بالای پردازش تصاویر دیجیتال و خروجی باکیفیت آنهاست. با استفاده از آن می توان در کم ترین زمان ممکن، تصاویر را جهت حکاکی در متریال های ذکر شده مهیا نمود.

سخن آخر

ایجاد طرح های متنوع و جذاب در دستگاه های برش لیزر با استفاده از نرم افزار طراحی برای برش لیزر تسهیل می شود. انتخاب مناسب ترین نرم افزار طراحی با توجه به نوع فعالیت و پروژه های اجرایی شما می تواند متفاوت باشد. در این مقاله با معرفی بهترین نرم افزارهای طراحی برش لیزر، سعی کردیم ضمن بررسی ویژگی های آنها بهترین انتخاب برای افراد مبتدی و حرفه ای این حوزه را نیز ذکر کنیم.

خیام لیزر، به پشتوانه سال ها حضور در عرصه صنعت کشور توانسته است در بهبود فضای کسب و کار در حوزه برش لیزر نقش موثری داشته باشد. برای دریافت بهترین خدمات دستگاه برش لیزر با بالاترین کیفیت و انواع دستگاه های برش لیزری با این مجموعه صنعتی همراه باشید.

سؤالات متداول

بهترین نرم افزار طراحی برای برش لیزر و حکاکی تصاویر دیجیتال کدام است؟

Photograv به دلایلی چون سرعت و کارایی بالای پردازش تصاویر دیجیتال و خروجی باکیفیت، از بهترین نرم افزارهای طراحی برش لیزر است.

چرا LaserGRBL تخصصی ترین نرم افزار طراحی برش لیزری شناخته شده است؟

مهم ترین مزیت نرم افزار LaserGRBL، پشتیبانی از تصاویر شطرنجی است که امکان کنترل اهداف برش و حکاکی با دستگاه لیزر را فراهم می کند.

 

نظرات شما

7 دیدگاه در “آشنایی با بهترین نرم افزار طراحی برای برش لیزر

 1. سیدمحمدحسین گفت:

  سلام
  کدومش برای موبایل مناسبه؟
  برای ترکیب دقیق اشکال هندسی از کدوم استفاده کنیم؟

  1. khayam-laser-form گفت:

   سلام وقت بخیر. کورل بهترین گزینه است.

 2. مسعود گفت:

  سلام، چند اشتباه در مقاله شما وجود دارد. نرم افزارهایی نظیر فتوشاپ و کرل صرفا جهت طراحی موضوعات جهت برش یا حکاکی استفاده می شوند و مستقیما به دستگاه لیزر کانکت نمی شوند. کاربرد نرم افزارها در این مقاله به درستی توضیح داده نشده است. با تشکر

  1. khayam-laser-form گفت:

   درود و احترام-سپاس از لطف شما.

   1. khayam-laser-form گفت:

    سپاس از حسن توجه ما

 3. آرش گفت:

  کدوم نرم‌افزار قابلیت کنترل محور z رو برای لیزر داره؟ ممنون

  1. khayam-laser-form گفت:

   درود بر شما.لطفا با شماره 09154178169 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *