آموزش برش پلکسی با دست

آموزش برش پلکسی با دست

روش های مختلفی برای برش پلکسی مانند برش لیزری، برش به وسیله اره برقی، برش به وسیله اره عمو یا دیسکی وجود دارد. یکی از در دسترس ترین روش ها برش پلکسی با دست می باشد. این روش آسان، اما در عین حال نیازمند به دقت بالا است. داشتن مهارت و آگاهی از نکات مهم هنگام برش باعث تاثیرگذاری در کیفیت خروجی نهایی پس از برش می باشد.

پلکسی گلاس چیست؟

برش پلکسی با تیغ

پلکسی گلاس نام علمی پلی متیل متا کریلات است. این ماده با نام های دیگری مانند طلق شفاف و اکرلیک نیز معرفی می شود. پلکسی گلاس ها از مشتقات ترموپلاستیک های شفاف و کم وزنی هستند که در برخی موارد جایگزین بسیار مناسبی برای شیشه می باشند. علاوه بر این پلکسی گلاس ها به دلیل قابلیت لیزر شدن و وزن بسیار پایین برای تزئینات شیشه ای نیز بسیار پرکاربرد می باشند.

یکی از ویژگی های مهم این ماده است که طول عمر پلکسی گلاس ها بالا بوده و در طول زمان دچار پوسیدگی و یا ترک خوردگی نمی شوند. کسب مهارت برش پلکسی گلاس با دست باعث می شود تا بتوانید به راحتی پلکسی های نازک و شفاف را برش بزنید و به اندازه و شکل های مورد نیاز خود دست پیدا کنید.

ابزارهای مورد نیاز برای برش پلکسی با دست

ممکن است در نگاه اول برش دادن پلکسی گلاس با دست، بسیار ساده به نظر برسد. اما، باید بدانید که برش پلکسی ها با استفاده از ابزار های مخصوص نیاز به دقت، حوصله و صبر بسیار زیادی دارد. چرا که به دلیل ظرافت بالا در ساخت این ماده تنها ایجاد برش های یک نواخت و دقیق مورد نیاز است.

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم روبرو وارد نمایید. و یا می توانید با کارشناسان ما ۰۹۱۵۲۱۵۹۶۴۶ (خانم ظفر زاده ) و یا ۰۹۱۵۲۱۵۹۶۳۶ (خانم دهنوی) تماس حاصل فرمایید.

"*" indicates required fields

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم زیر وارد نمایید. و یا می توانید با شماره ۰۵۱۳۶۰۷۲۴۵۲ (دفتر فروش) و ۰۵۱۳۶۵۱۶۱۶۱ (واحد خدمات) تماس حاصل فرمایید.

"*" indicates required fields

برای برش دقیق یک پلکسی با دست ابتدا ابزارهای زیر را تهیه کنید

خط کش

در ابتدا برای ایجاد خط برش دقیق روی پلکسی نیاز به یک خط کش صاف و بلند دارید. دقت داشته باشید اگر خط کشی که استفاده می کنید دارای انحنا باشد، خط برش کج کشیده می شود و در نتیجه کار برشی صاف و منظم نخواهید داشت.

اگر دسترسی به خط کش ندارید، می توانید از یک ورق پلکسی دیگر که لبه های صاف و دقیق دارد استفاده کنید. تنها نکته مهم این است که بتوانید سطح برشی صاف و یکسان بر روی پلکسی مد نظر ایجاد کنید.

تیغ کاتر

دست تیغ مخصوص برش یکی دیگر از نیازهای مهم شما برای برش پلکسی با دست می باشد. برشی پلکشی یا تیغ یک یاز رایج ترین و مرسوم ترین روش ها است. این ابزار را با نام های مختلفی مانند کاتر پلکسی، تیغ برش پلکسی گلاس، کاتر طلقی و تیغ برش طلق می توانید در بازار تهیه کنید.

طراحی این تیغ ها به گونه ای است که شیاری صاف و دقیق را بر روی پلکسی بدون ایجاد زائده و یا انحراف از خود به جای می گذارند.

مراحل ایجاد برش پلکسی با دست

پس از تهیه ابزارهای مناسب برای ایجاد برش، باید از مراحل و جزئیات روند ایجاد برش به خوبی آگاه باشید و مراحل را با حوصله و دقت بالا انجام دهید. به یاد داشته باشید داشتن مهارت در ایجاد برش می تواند زمان مصرفی شما به حداقل برساند.

اندازه گیری محل برش

 در ابتدا با استفاده از خط کشی که تهیه کرده اید، اندازه های برش مد نظرتان را مشخص کنید. برای به دست آوردن اندازه گیری های دقیق می توانید از برچسب مقوایی استفاده کنید. هنگامی که اندازه های مناسب را تعیین کردید برروی آنان برچسب مقوایی بزنید و خط کش را به صورت ثابت بر روی چسب ها قرار دهید.

ایجاد خط شیار

پس از اینکه اندازه گیری ها را مشخص و چسب های مقوایی را تعبیه کردید، تیغ برش را روی خط ها تنظیم کنید و چندین بار بر روی ورق پلکسی بکشید. تیغ برش بر بدنه پلکسی شیار ایجاد کرده که در نهایت باعث جدا شدن دو تکه پلکسی از یک دیگر می شود. هر مقداری که شیار ایجاد شده عمیق تر باشد، دو طرف شیار ساده تر از یکدیگر جدا می شوند.

نکته مهم و قابل ذکر این است که برای به وجود آوردن شیار مناسب باید برشی با عمق نصف ضخامت ورق ایجاد کنید. به عنوان مثال در یک ورق ۴ میلی متری شما نیاز به شیاری با عمق ۲ میلی متر دارید.

مرحله نهایی برش ورق پلکسی

مراحل برش پلکسی

پس از اینکه تیغ کاتر را چندین بار بر روی ورق پلکسی کشیدید، نوبت برش پلکسی با دست است. اگر ورق پلکسی شما کوچک است و ضخامت کمی دارد می توانید آن را بر روی لبه میز قرار دهید. با یک دست طرفی از ورق را ثابت نگه دارید و با دست دیگر به طرف دیگر ورق فشار وارد کنید تا از ناحیه ای که شیار ایجاد کردید از یکدیگر جدا شوند.

اما اگر ورق پلکسی با ابعاد بزرگ و ضخامت بیشتر دارید ورق را روی زمین قرار داده و دسته کاتر را زیر پلکسی دقیقا پشت محل شیار ایجاد شده بگذارید. سپس به طور همزمان با دست به دو طرف پلکسی فشار وارد کنید تا از یکدیگر جدا شوند.

کلام آخر

پلکسی ها ورق های نازک و سبک وزنی که امروزه می توانند در بسیاری از موارد جایگزین شیشه در مصارف تزئینی باشند. این ماده عمر بالایی داشته و در برابر ترک خوردگی و پوسیدگی نیز بسیار مقاوم هستند. برای برش پلکسی روش های بسیاری وجود دارد اما، ساده ترین و دردسترس ترین روش برش پلکسی با دست می باشد. برای ایجاد برش پلکسی با این روش به ابزارهای ساده ای نیاز دارید و به کارپیری حوصله و دقت می توانید برش هایی صاف و منظم را به دست آورید.

اگر برای برش پلکسی نیاز به استفاده از دستگاه دارید و یا استفاده از برش لیزری را مدنظر دارید می توانید به خیام لیزر مراجعه کرده و از خدمات بی شمار این مجموعه در انواع برش ها و حکاکی ها بهره مند شوید.

سوالات متداول

پلکسی گلاس چیست؟

پلکسی گلاس ها از مشتقات ترموپلاستیک های شفاف و کم وزنی هستند که علاوه بر داشتن عمر و دوام بالا در مقابل پوسیدگی و ترک خوردن نیز مقاوم اند.

برای ایجاد برش پلکسی با دست به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

خط کش بلند و صاف، تیغ کاتر

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم روبرو وارد نمایید. و یا می توانید با کارشناسان ما 09152159646 (خانم ظفر زاده ) و یا 09152159636 (خانم دهنوی) تماس حاصل فرمایید.

"*" indicates required fields

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم زیر وارد نمایید. و یا می توانید با شماره 05136072452 (دفتر فروش) و 05136516161 (واحد خدمات) تماس حاصل فرمایید.

"*" indicates required fields

Instagram YouTube WhatsApp WhatsApp Telegram