کلروفرم چیست؟ کاربردها + مزایا و معایب + نحوه شناسایی

کلروفرم

آیا می دانید کلروفرم چیست؟ مایعی بی رنگ می باشد که دارای بخار سمی است. تنفس طولانی کلروفرم باعث مرگ می شود. از این ماده در گذشته به عنوان بی هوش کننده، مورد استفاده قرار می گرفت. کلروفروم یک حلال قطبی است که در فرآیندهای شیمیایی بسیار پر کاربرد است. این ماده سمی دارای فرمول شیمیایی CHCL3 است.

از کاربردهای مهم دیگر این ماده برای چسباندن ورقه های پلکسی استفاده می شود. درصورتی که بخواهیم این ورقه ها را برش دهیم از برش پلکسی در جهت انجام برشی با کیفیت انجام می شود.

کلروفرم چیست؟

کلروفرم یک ماده شیمیایی است. اما در طبیعت نیز یافت می شود. این ماده در قدیم برای بیهوشی مورد استفاده قرار می گرفت. کلروفرم به عنوان کلرومتان و متیل کلراید هم شناخته می شود. این ترکیب شیمیایی با فرمول CHCI3 نیز معرفب می شود. کلروفرم در دمای اتاق، یک مایع بی رنگ و فرار است، اما قابل اشتعال نیست.

کلروفرم یک حلال بسیار قوی برای ترکیبات آلی مختلف در فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

روش های تولید کلروفرم

یکی از روش های رایج، کلردار نمودن متان و کلریناسیون متیل کلراید تولیده شده توسط واکنش میان متانول و هیدروژن کلراید می باشد. از روش های دیگر تولید کلروفرم موارد زیر می باشد:

 • کلریناسیون متان
 • کلریناسیون فتوشیمیایی
 • واکنش بین استون و کلر

مزایا و معایب کلروفرم چیست؟

مهمترین مزایا کلروفرم، داشتن کاربردهای زیاد آن می باشد. کلروفرم، برای وضعیت بهبود صنایع مختلف در موقعیت های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.

از معایب کلروفرم می توان به آسیب های مختلف بدن اشاره کرد و به همین علت روند استفاده از این ماده تحت تاثیر قرار می گیرد. همچنین این محصول می تواند آسیب های خاصی برای محیط زیست نیز داشته باشد.

چگونگی استفاده از کلروفرم چیست؟

استفاده از کلروفرم باید همراه با پوشش ایمنی باشد تا مشکلی برای فرد استفاده کننده پیش نیاورد. بر اساس پروژه مد نظر، می توان میزان مصرف و نحوه مصرف را تغییر داد.

روش استفاده از آن به این صورت است که در ابتدا بر اساس ویژگی های کلی ماده تولیدی و فرمول، نسبت به اضافه کردن این ترکیب اقدام می شود. نباید بیش از اندازه از این محصول به کار گرفته شود، چون احتمال آسیب زدن آن بسیار زیاد است.

عوارض کلروفرم چیست؟

از عوارض کلروفرم موارد زیر قابل اشاره می باشد:

 • یکی از خطرناک ترین انواع هیدروکربن است
 • آسیب های زیادی با تنفس کلروفرم وارد می شود
 • در اثر تماس این ماده با پوست منجر به بیهوشی، توقف ضربان قلب و مرگ می شود
 • در اثر تماس با پوست چربی پوست را از بین برده و باعث صدمات زیادی به پوست می شود
 • در صورت وارد شدن این ماده به چشم منجر به سوزش و سرخ شدن چشم ها می شود

کاربرد کلروفرم چیست؟

این ماده کاربردهای زیادی در صنایع دارویی برای استخراج آلکالوئیدها از مواد گیاهی را دارد. از مهمترین کاربردهای آن موارد زیر می باشد:

 • کاربرد در پزشکی به عنوان بی حس کننده
 • به عنوان حلال در استخراج آنتی بیوتیک ها، ویتامین ها و طعم دهنده ها
 • استفاده در صنعت برای جدا سازی ترکیبات آلی
 • استفاده در آزمایشگاه به منظور نگه داری از بافت های آلی
 • کاربرهای زیاد در زیست شناسی مولکولی
 • برای ساخت موادی مانند وینیل کلراید
 • رسانای انتقال حرارت در کپسول های آتشنشانی
 • واسطه در تولید رنگینه ها و آفت کش هایی مانند کلروپیکرین
 • جهت به خواب رفتن بدون نسخه پزشک

چگونگی نحوه شناسایی و تشخیص کلروفرم

کلروفرم و اتر

یک از راه های شناخت کلروفرم، ویژگی فیزیکی آن است. از جمله ویژگی های فیزیکی آن بوی قوی و نقطه انجماد است. اما روش دقیقی برای شناسایی این ماده نیست چون ممکن است شبیه سایر مواد شیمیایی باشد. به عنوان مثال بوی کلروفرم بسیار شبیه اتر است که یکی دیگر از مواد شیمیایی بی رنگ و فرار است.

یکی دیگر از راه های شناخت آن تجزیه شیمیایی است. این ماده را می توان با استفاده از کیت های آزمایش شیمیایی در آزمایشگاه یا با گرفتن نمونه، شناسایی کرد. کلروفرم یک ماده سمی است و کاربردهای جنایی زیادی دارد و در آزمایشات سم شناسی برای پزشکی قانونی بسیار مهم است.

جایگاه کلروفرم در زندگی انسان

این ماده با توجه به کاربردهای فراوان آن برای سلامتی بسیار مضر است. امروزه با توجه به خطرات آن به عنوان داروی بی هوشی استفاده نمی شود. با این وجود کلروفرم همچنان در صنایع شیمیایی نقش فعالی دارد. روند کلر زنی در آب های آشامیدنی به علت استفاده از این ماده انجام می شود و احتمال این وجود دارد که مواد آلی موجود در آب و کلر با هم ترکیب شود و به اجزای خطرناکی مانند کلروفروم تبدیل شود.

در پایان پاسخ به سوال کلروفرم چیست؟

در پاسخ به سوال کلروفرم چیست می توان گفت یک ماده سمی است که به صورت مایع و بی رنگ است با بویی تند و زننده در محیط دیده می شود. کلروفرم از مهمترین ماده در دنیای علوم پزشکی و آزمایشگاهی می باشد که در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

کلروفرم چیست؟

یک ماده شمیایی سمی است. کلروفرم به صورت مایع و بی رنگ است و در علوم پزشکی و آزمایشگاهی بسیار پر کاربرد است

کلروفرم در کجا کاربرد دارد؟

کلروفرم در مصارف پزشکی، آزمایشگاه، زیست شناسی، ساخت تفلون، به عنوان حلال و در تهیه عصاره، کاربرد دارد.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Instagram YouTube WhatsApp WhatsApp Telegram