ساخت و فروش ماشین آلات لیزر

شاه کلید تجهیزات جوشکاری آرگون را پیدا کنید!

تجهیزات جوشکاری آرگون - خیام لیزر

جوشکاری آرگون یکی از بهترین روش ها برای جوش دادن و اتصال فلزات می باشد. آیا می دانید علت محبوبیت جوش آرگون چیست؟ این روش در برش غیر فلزات نیز مورد استفاده قرار می گیرد و توانسته مانند جوش لیزر، کیفیت و سرعت کار را افزایش دهد. در حدی که می توان جوشکاری argon را به عنوان تمیزترین نوع جوشکاری معرفی کرد. اما نکته قابل توجه این است که کیفیت این مدل جوش، به نوع تجهیزات جوشکاری آرگون و مهارت استفاده از آن بستگی دارد. در ادامه لوازم مورد نیاز جوش آرگون را برای شما بیان می کنیم.

معرفی تجهیزات جوشکاری تیگ

استفاده از برخی لوازم در مدل های مختلف جوشکاری مانند جوشکاری co2، جوش آرگون و غیره مشترک است، اما در انجام جوشکاری تیگ، تجهیزات خاصی لازم است. در واقع به دلیل تولید حرارت بالا در جوشکاری آرگون، نیاز به ابزارهای خاصی داریم تا بتوانند حرارت را کم و دستگاه را خنک کنند. در ادامه تجهیزات جوشکاری تیگ را به شما معرفی می کنیم.

  • منبع تغذیه
  • رگولاتور
  • تورچ
  • الکترود تنگستن
  • انبر اتصال
  • انبر جوش
  • کابل اتصال
  • سیم جوش
  • سیلندر گاز محافظ
  • شیلنگ و بست

1. منبع تغذیه، یکی از مهم ترین تجهیزات جوشکاری آرگون

مهم ترین تجهیزات جوشکاری آرگون - منبع تغذیه

اولین وسیله ای که برای انجام جوشکاری به آن نیاز داریم داشتن منبع تغذیه است. در این دستگاه می توان از جریان مستقیم DC یا جریان متناوب AC استفاده کرد. منبع تغذیه در جوشکاری های قدیمی از طریق موتور احتراق بنزینی و گازوئیلی که به آن متصل بود، جریان برق را توسط ژنراتور و ترانسفورماتور تولید می کرد.
برای تامین منبع تغذیه در جوشکاری پلاسما باید از منبع توان با جریان مستقیم استفاده شود. به همین منظور ژنراتور و رکتیفایر بهترین گزینه ها هستند که منبع رکتیفایر نسبت به ژنراتور دی سی عملکرد بهتری را از خود نشان می دهند.

2. شماتیک رگولاتور در جوشکاری آرگون

در جوشکاری آرگون ابزار های زیادی استفاده می شود. یکی از مهم ترین تجهیزات جوشکاری آرگون، رگولاتور نام دارد. این وسیله فشار گاز خروجی کپسول را کم کرده و میزان خروجی گاز محافظ را نیز تنظیم می کند. به طور کلی می توان گفت رگلاتور از اصلی ترین لوازم جوش ارگون به حساب می آید که وظیفه آن تنظیم فشار گاز خروجی در جوش آرگون می باشد. رگلاتور می تواند شدت گاز خروجی را در هنگام جوشکاری به مقدار 3 تا 7 بار برساند.

3. ذوب کردن قطعات با تورچ

تورچ یک نوع ابزار مکانیکی است که برای ذوب کردن قطعات مورد استفاده قرار می گیرد. در جوشکاری، این قطعه، هدایت جریان برق از رکتیفایر به سمت الکترود تنگستن را با استفاده از کابل اتصال بر عهده دارد. در واقع تورج یا مشعل با اعمال حرارت می تواند میان درز ها و محل های مورد نظر اتصال برقرار کند. لازم است بدانید تورج ها در دو نوع آب خنک وهوا خنک تولید می شوند.

4. استارت عملیات جوشکاری آرگون الکترود تنگستن

استارت عملیات جوشکاری آرگون الکترود تنگستن

مهم ترین ماده ای که برای شروع عملیات جوشکاری با آرگون به آن نیاز داریم الکترود تنگستن نام دارد. الکترود ها در سایز ها و مدل های مختلفی ساخته می شوند و براساس رنگی که دارند دسته بندی می شوند. در جوشکاری آرگون، الکترود باید بتواند دمای بسیار بالا را تحمل کند به همین دلیل از الکترود تنگستن استفاده می شود. چون تنگستن یک فلز سخت است که مقاومت حرارتی بالایی دارد و می تواند تا دمای 3410 را تحمل کند.

5. انبر اتصال، شاه کلید وسایل جوشکاری آرگون

انبر اتصال یکی از مهم ترین وسایل جوشکاری آرگون به حساب می آید که در حین جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد. انبرها گیره هایی هستند که برای ثابت نگه داشتن قطعات کاربرد دارند. انواع مختلفی از انبر اتصال مانند گیره های لوله ای، جهشی و غیره وجود دارند که با توجه به نوع کاربردی که دارند به عنوان تجهیزات جوشکاری آرگون مورد استفاده قرار می گیرند.

6. انبر جوش، نگهداره با ابهت در فرایند جوشکاری

انبر جوش، نگهداره با ابهت در فرایند جوشکاری

در فرایند جوشکاری، برای نگه داشتن الکترود ها از انبر جوش استفاده می کنند. در واقع جوشکار برای برقرار کردن جریان برق بین کابل و الکترود از انبر جوش استفاده می کند. بهتر است این مورد را در نظر داشته باشید که پوشش الکترود از انواع آلیاژهای آزبست، سلولز، آهک یا اکسید سدیم تشکیل شده است به همین منظور، در جوشکاری چدن با اینورتر از انواع گوناگونی این الکترودها استفاده می شود. الکترودها در پر شدن فضای بین اتصالات جوشکاری نقش مهمی را ایفا می کنند.

7. کابل اتصال، یکی از کاربردی ترین لوازم جوش آرگون

کابل اتصال، یکی از ساده ترین تجهیزات جوشکاری آرگون به حساب می آید اما برای راه اندازی دستگاه جوش ضروری است. در صورتی که تمام لوازم جوش آرگون را تهیه کرده باشید بدون کابل برق نمی توانید هیچ کاری انجام دهید.

کابل اتصال در جوشکاری به عنوان یک رسانای انتقال نیرو مورد استفاده قرار می گیرد که وظیفه آن انتقال نیروی الکتریسیته می باشد. هرچه قدر کابل اتصال از کیفیت بالاتری برخوردار باشد، مصرف برق کمتر شده و کیفیت جوشکاری بالاتر می رود. کابل اتصال از یک عایق حرارتی ساخته شده است تا بتواند در برابر پاشیدگی های جوش مقاومت خوبی داشته باشد. این عایق تا دمای 150 درجه سانتی گراد را تحمل می کند.

8. سیم جوش یا فیلر (انتخاب با شماست!)

جوشکاری های ذوبی - سیم جوش

در انواع جوشکاری های ذوبی، به ماده دیگری نیاز است که بتوان با استفاده از آن اتصال بین قطعات را ایجاد و ضخامت را کنترل کرد. در واقع سیم جوش در جوش آرگون، برای اتصال دو سطح استفاده می شود.
فیلرها، ترکیبات شیمیایی شبیه به فلز دارند و متناسب با فلزهای آهنی و غیرآهنی، در انواع مختلفی وجود دارند و طبق استاندارد AWS طبقه بندی می شوند. لازم است بدانید طول این سیم ها بین 61 تا 91 سانتی‌ متر است، شما می توانید متناسب با نیاز خود آن را تهیه می کنید.

9. شیلنگ و بست های گاز

شیلنگ و بست یکی از تجهیزات ساده اما پرکاربرد در جوش آرگون هستند در حدی که بدون استفاده از آن ها امکان جوشکاری وجود ندارد. هدف استفاده از شلنگ و بست این است که گاز محافظ را از سیلندر به سمت مشعل هدایت کنند.

10. سیلندر گاز محافظ راه نفوذی جوش

تجهیزات جوشکاری آرگون-کپسول فلزی

از دیگر تجهیزات جوشکاری آرگون، کپسول فلزی، حاوی گاز آرگون می باشد. آرگون که یکی از انواع گاز جوشکاری می باشد، گازی بی اثر است که در ثبات قوس نقش بسیار مهمی دارد و استفاده از آن باعث افزایش نفوذ جوش و بهتر شدن شکل ظاهری می شود. سیلندر ها گاز آرگون را درون خود نگه می دارند و بر اساس نوع ساختاری که دارند به دو دسته یک پارچه و دوپارچه تقسیم می شوند.

حرف آخر، اهمیت شناخت لوازم جوشکاری آرگون

امروزه، استفاده از بهترین لوازم جوش آرگون در این روش جوشکاری، بازدهی و کیفیت کار را بالا برده و توانسته جایگاه خاصی در صنایع بزرگ و کوچک برای آن ایجاد کند. استفاده درست از تجهیزات جوشکاری آرگون و داشتن مهارت کافی می تواند کاری باکیفیت و بی نقص را تحویل شما دهد. اگر برای انجام جوشکاری با آرگون به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید به وب سایت خیام لیزر که تولید کننده انواع دستگاه های لیزر هستند و خدماتی مانند جوش لیزر، جوش co2 و غیره را ارائه می دهند، مراجعه کنید.

سوالات متداول

سیم جوش یا فیلر کدام یک بهتر است؟

در انواع جوشکاری های ذوبی، به ماده دیگری نیاز است که بتوان با استفاده از آن اتصال بین قطعات را ایجاد و ضخامت را کنترل کرد. در واقع سیم جوش در تجهیزات جوشکاری آرگون، برای اتصال دو سطح استفاده می شود. فیلرها، ترکیبات شیمیایی شبیه به فلز دارند و متناسب با فلزهای آهنی و غیرآهنی، در انواع مختلفی وجود دارند. اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات سیم جوش و فیلر در مقاله برایتان بیان شده است.

منبع تغذیه چه نقشی در جوش آرگون دارد؟

اولین وسیله ای که برای انجام جوشکاری به آن نیاز داریم داشتن منبع تغذیه است. در این دستگاه می توان از جریان مستقیم DC یا جریان متناوب AC استفاده کرد. منبع تغذیه در جوشکاری های قدیمی از طریق موتور احتراق بنزینی و گازوئیلی که به آن متصل بود، جریان برق را توسط ژنراتور و ترانسفورماتور تولید می کرد. اطلاعات بیشتر در مورد تامین منبع تغذیه در مقاله برایتان بیان شده است.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *