در گذشته نه چندان دور حکاکی بر روی اجسام مختلف توسط انسان ها، با دقت پایینی انجام می شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاه های حک لیزری، این فعالیت ها با دقت بسیار بالاتری انجام می شود. روش‌ های مختلفی مثل حکاکی لیزری فلزات و حکاکی لیزری غیر فلزات وجود دارد. یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ های حکاکی، حکاکی لیزر است. این دستگاه‌ها با استفاده از یک پرتو نازک روی اجزای مختلف طرح‌ های مورد نظر را ایجاد می‌کند. برخی از این دستگاه‌ها حتی قابلیت این را دارند که وسیله را هم سوراخ کنند به همین دلیل در برخی منابع به آن‌ها دستگاه‌ برش لیزر هم گفته می‌شود.

دستگاه حکاکی لیزر به کامپیوتر متصل شده و با استفاده از آن طرح مورد نظر را ایجاد می‌کند. برای ساخت طرح و خطوط هم باید کار با نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و ایلاستریتور را بلد باشید. از تصویر مورد نظر خروجی می‌گیرید و چون دستگاه به کامپیوتر شما متصل بوده حک لیزر را شروع می‌کند.

حکاکی لیزری چیست؟

یکی از کاربردی ترین فعالیت هایی که به کمک دستگاه های حکاکی لیزر امکان پذیر است، حکاکی لیزری می باشد. حکاکی لیزری که به آن حک لیزر هم می گویند، با نام Laser engraving در جوامع خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

به فرایند تبدیل مواد به بخار و حک شدن متون و تصاویر مورد نظر بر روی یک جسم، به وسیله پرتو لیزر را حکاکی لیزری می گویند.

با استفاده از دستگاه حکاکی لیزری با برداشتن لایه های یک ماده، علائم را برروی اجسام مختلف حک می کند تا لیزر با گرمای بسیار بالا طرح های مورد نظر را ایجاد کند. همانطور که می دانید این دستگاه ها کاربردهای زیادی از برش انواع اجسام گرفته تا لیزر حکاکی سنگ قبر، منبع بسیاری خوبی برای کسب درآمد شما هستند.

انواع دستگاه های حکاکی لیزر (از حکاکی فلزات تا غیر فلزات)

حکاکی لیزر چیست؟ + معرفی انواع دستگاه حکاکی لیزری

دستگاه لیزر فایبر

نیاز به حک لیزر روی سطوح مختلف وجود دارد. در صنعت این سطوح را به دو دسته غیر فلزات و فلزات تقسیم‌ بندی می‌کنند. بنابراین اگر به دنبال خرید یا کسب اطلاعات در مورد دستگاه‌ های حک هستید به این موضوع دقت کنید که حکاکی لیزری فلزات و غیر فلزات با هم متفاوت است. یکی از دستگاه‌ هایی که روی سطح فلزات طرح‌های دلخواه شما را ایجاد می‌کند، دستگاه لیزر فایبر یا به صورت اختصاری FLM است.

دستگاه فایبر به دلیل طراحی و نوع کارکرد هم در محیط‌های صنعتی و هم غیرصنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته‌ای که موقع خرید باید به آن دقت کنید این است که ظرفیت این دستگاه بالا بوده و می‌تواند ساعت‌های طولانی کار کند. بنابراین می‌تواند خرید خوبی بوده و عمر طولانی داشته باشد. این دستگاه با داشتن یک سیستم حرکتی Galva حکاکی بسیار دقیقی خواهد داشت.

مزایای دستگاه حکاکی لیزر فایبر یا FLM این است که می‌تواند حکاکی بسیار باکیفیتی را انجام دهد. همچننی هزینه مناسب و منطقی داشته و عمر دستگاه هم طولانی خواهد بود. در نتیجه هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن کم است. کار با دستگاه FLM راحت بوده و بدون داشتن هیچ تجربه خاصی می‌توانید از پس آن بربیایید. در نهایت هم اینکه سرعت حکاکی در آن بالا است.

دستگاه لیزر MUV

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم، دستگاه‌ های لیزر به دو دسته حکاکی و برش غیر فلزات و فلزات تقسیم بندی می‌شوند. دستگاه حکاکی لیزر MUV برای حک روی انواع فلزات و غیر فلزات مانند پلاستیک، شیشه، سرامیک، فلز، چرم و غیره مناسب است. پس همینجا متوجه می‌شویم که خرید این دستگاه می‌تواند بسیار به صرفه باشد. از طرفی مصرف انرژی پایین این دستگاه، هزینه‌های مازاد کمتری هم دارد. در بسیاری از کشورهایی که هزینه برق در آن‌ها بالا بوده، از دستگاه حک MUV استفاده می‌کنند.

اگر به دنبال وسیله‌ای هستید که بتواند حکاکی‌های بسیار ظریف و دقیقی ایجاد کند، MUV یک گزینه بسیار خوب خواهد بود. دلیل اینکه ظرافت حک‌های این دستگاه بالا بوده این است که یک ژنراتور UV داخل آن به کار رفته است. این قطعه دقت دستگاه را بالا می‌برد. مزیت دیگر این دستگاه این است که هم به صورت اتوماتیک هم به صورت دستی کار می‌کند. پس در نتیجه کارکردهای مختلفی برای شما خواهد داشت.

دستگاه لیزر MC

حکاکی لیزر چیست؟ + معرفی انواع دستگاه حکاکی لیزری

یکی از بهترین سری‌ دستگاه‌ های لیزری، MC است. این دستگاه توانایی حک نقطه‌ای داشته و می‌تواند به بهترین و ظریف‌ترین شکل ممکن حکاکی‌های نقطه‌ای روی اجسام انجام دهد. البته دستگاه‌ های MC یک مدل لیزری ساده هم دارند که شما با توجه به نیاز خود می‌توانید مدل مخصوص خود را انتخاب کنید.

یکی از نگرانی‌های افراد برای کار با دستگاه‌ های لیزری این است که تشعشع ساطع شده از آن خطرناک باشند اما دستگاه لیزر MC، در یک محفظه بسته قرار داده شده تا جلوی هرگونه تابشی به بیرون گرفته شود. پس شما با یک دستگاه کاملا ایمن و مطمئن روبرو هستید. از طرفی سیستم خنک کننده قوی هم داشته و در صورت ورود هرگونه آلودگی و غبار، آن را به سرعت از دستگاه خارج می‌کند.

اگر به دنبال یک وسیله حکاکی هستید که با سایزهای مختلف و مورد نیاز شما کار کند، لیزر MC‌ یک انتخاب بسیار خوب خواهد بود. ایمنی و قدمت بالای دستگاه هم دلایل دیگری هستند که خرید این مدل را تضمین می‌کنند.

دستگاه لیزر YAG

دستگاه لیزر YAG هم روی فلزات و هم روی غیر فلزات حکاکی انجام می‌دهد. به همین علت کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف از ماشین سازی گرفته تا ساخت زیورآلات کاربرد دارند. این موضوع را شاید بتواند مهم‌ترین نکته مثبت این دستگاه به شمار برد. از طرفی این دستگاه سیستم خنک کننده بسیار قوی داشته که طول عمر خود لیزر را بالا می‌برد.

دستگاه لیزر CMA

با استفاده از دستگاه حکاکی لیزر CMA می‌توانید روی تقریبا همه نوع سطوح غیر فلزی انواع حک لیزر را بزنید. این دستگاه روی انواع چرم، پلیمر، چوب، پارچه، پلاستیک، سرامیک و غیره لیزر زده و کیفیت نهایی کار هم بسیار بالا است. مهندسی ساخت این دستگاه بسیار نوین بوده و در مدت زمان کوتاهی می‌تواند طرح مورد نظر و دلخواه شما را حک کند. همچنین نتیجه کار بسیار قابل قبول و تمیز بوده و از ظرافت آن شوکه خواهید شد. در نتیجه بهره‌وری دستگاه CMA بسیار بالا است و در کاربردهای صنعتی و غیر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه می تواند انتخاب خوبی برای افزایش و کسب درآمد با دستگاه برش فلزات و غیر فلزات باشد.

دستگاه لیزر MF

دستگاه‌ های حکاکی لیزر MF کارکرد بسیار ساده و آسانی داشته و نیاز به هیچ تجربه‌ای ندارد، بنابراین اگر به تازگی کار را شروع کرده‌اید بهتر است به سراغ خرید دستگاه MF بروید. ابعاد این دستگاه کوچک بوده پس به نوعی یک وسیله پرتابل است. برای افرادی که کارگاه ثابتی ندارند یا به دلیل نوع کارشان مجبور به جابجایی‌های زیادی هستند، دستگاه لیزر MF انتخاب بسیار خوبی است.

نکته مهم دیگری که درباره این مدل دستگاه‌ها وجود دارد این است که کاربرد صنعتی ندارند بلکه بهتر این بیشتر در محیط‌های غیر صنعتی که فشار کار کمتر بوده مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از آن در محیط‌های صنعتی باعث می‌شود تا عمر دستگاه کاهش پیدا کرده و زودتر هم خراب شود.

دستگاه لیزر YMRF

حکاکی لیزر چیست؟ + معرفی انواع دستگاه حکاکی لیزری

یکی از جدیدترین دستگاه‌ های تولید شده در زمینه حکاکی لیزر، دستگاه YMRF است. با نگاه به کاربردها و ویژگی‌های دستگاه متوجه می‌شویم که یک ابزار بسیار کاربردی با قابلیت‌های فراوان است. YMRF می‌تواند بدون هیچگونه ایرادی لیزر را انجام داده و یک نتیجه بسیار تمیز و خوب به شما تحویل بدهد. از طرف دیگر قابلیت این را دارد که به صورت ۲۴ ساعته با آن کار کرد. این قابلیت مورد توجه افرادی است که در صنایع مختلف فعالیت کرده و انتظار یک عملکرد بالا را دارند.

به علاوه عمر مفید دستگاه بسیار بالا و داخل آن از سیستم کامپیوتر صنعتی استفاده شده است. این قطعه باعث شده تا در برابر قطع و وصل یا نوسان برق مقاومت بالایی داشته و دستگاه نسوزد. برای نصب و راه اندازی دستگاه هم به دانش و مهارت خاصی نیاز نداشته و به راحتی می‌توانید آن را راه اندازی کنید.

دستگاه لیزر DDB

حکاکی لیزری غیر فلزات را با دستگاه لیزر DDB می‌توانید انجام دهید. این دستگاه روی کلیه سطوح غیر فلزی مانند چرم، کاهشی، سرامیک، شیشه، پلاستیک و اقلام پلیمری حک لیزر را انجام می‌دهد. علاوه بر موارد گفته شده اگر بخواهید روی انواع سنگ‌ها هم حک لیزری تزئینی انجام دهید، این دستگاه گزینه بسیار خوبی خواهد بود.

ویژگی‌های بارز دستگاه DDB این است که لیزر RF روی آن نصب بوده به همین علت قدرت فرکانس بالایی دارد. سرعت عملکرد زیاد آن هم یکی دیگر از نقاط قوت دستگاه DDB است. همچنین به ظریف‌ترین و زیباترین شکل ممکن انواع حکاکی را انجام می‌دهد. مصرف انرژی آن پایین بوده و طراحی دستگاه به شکلی است که به طور کلی جلوی ورود هرگونه آلودگی گرفته می‌شود. این موضوع به طور مستقیم عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

در هنگام خرید دستگاه‌ هایی حک لیزر حتما به کاربردهای دستگاه و نیاز خود توجه کنید. اگر با وجود داشتن فعالیت‌های صنعتی، دستگاهی با قابلیت خانگی خریداری کنید نتیجه‌ای جز عمر کوتاه نخواهد داشت. دستگاه‌ های صنعتی به طور کلی سرعت بالاتری داشته و هزینه برق کمتری دارند. از طرفی دستگاه‌ های خانگی کوچکتر بوده و دقت و ظرافت آن‌ها بیشتر است. با بررسی هریک از این موارد می‌توانید نسبت به نیاز خود خرید کرده و هزینه را صرف دستگاه پرکاردبری کنید. خیام لیزر یکی از بزرگترینم شرکت های ارائه دهنده خدمات برش و حکاکی لیزر و فروش دستگاه های برش لیزری می باشد که می توانید به سایر محصولات خیام لیزر هم نگاهی بیاندازید.