از برش لیزر فلزات چه می دانید؟ دستگاه برش لیزر که که در انواع مدل ها و کاربردها در ایران و تمام دنیا وجود دارد، در این مقاله قصد پرداختن به انواع برش لیزر فلزات داریم. برش لیزری فلزات که مزایای فراوانی دارد، بر روی سه فلز آهن، استیل و آلومینیوم توضیحاتی داده شده است که می توانید این مطالب مفید را در خیام لیزر دریافت کنید.

کاربرد برش لیزر فلزات

برش لیزر فلزات کاربرد فراوانی در صنایعی همچون خودروسازی، پلاک‌سازی، مشبک‌سازی، قطعه‌سازی، زیورآلات و بدلیجات، لوازم تزئینی، تبلیغات، معرق، پزشکی و امثال آن را دارد. امکان استفاده در تمامی صنایعی که نیاز به برشی دقیق، ظریف و بدون رنجه و لبه روی متریال‌هایی مانند آهن، استیل، برنج، آلومینیوم، برنز، فولاد و … ممکن می‌باشد.

و برای ساخت نمونه اولیه و یا تولید انبوه قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرد که از قطعات بسیار کوچک گرفته تا تولید قطعات غول‌ پیکر کاربرد دارد. برش لیزر فلزات قدرت بسیار بالایی در برش متریال مختلف و همچنین دقت بسیار زیاد در تحلیل و برش نقشه‌های پیچیده را دارد.

در برش لیزری فلزات، نور لیزر خروجی یک منبع پرتوان به محل برش هدایت شده و برروی سطح کوچکی از قطعه کار متمرکز می‌شود. تمرکز انرژی زیاد باعث ذوب، سوختن و یا بخار شدن ماده در آن نقطه می‌شود. مواد مذاب یا سوخته توسط گاز کمکی از نقطه برش دور می‌شود.

گاز کمکی معمولا اکسیژن یا نیتروژن می‌باشد. در برش با اکسیژن انرژی حاصل از سوختن ماده همراه با اکسیژن نیز به کمک لیزر می‌آید و نتیجه نسبت به برش نیتروژن امکان برش سطوح با قطر بالاتر و با سرعت بیشتر وجود دارد ولی درعوض کیفیت برش نسبت به برش با نیتروژن پایین‌تر است. انتخاب توان دستگاه و گازبرش و پارامترهای برش عمدتا بر مبنای جنس قطعه کار و ضخامت آن صورت می‌پذیرد.

مجموعه خیام لیزر با ادغام تکنولوژی روز، دستگاه‌های مدرن و روز دنیا و کارشناسان خبره و متخصص، خدمات برش فلزات و همچنین برش غیر فلزات در هر ابعادی را برای مشتریان محترم فراهم می‌آورد.

برش لیزر فلزات

مزایای برش لیزری فلزات

  • دقت برش لیزری

دقت برش لیزری فلزات بسیار بالاتر از روش‌های مشابه می‌باشد و بسته به ضخامت قطعه بین ۰٫۰۲ تا ۰٫۱ دقت قابل انتظار است.

  • عدم ایجاد تغییرات گرمایی

در برش لیزر فلزات باتوجه به استفاده از اشعه لیزر بسیار كانونی برای برش فلزات تغییر دمای قطعه قبل و بعد از برش بسیار ناچیز می‌باشد این امر باعث حفظ خواص مكانیكی و فیزیكی قطعه برش‌كاری شده توسط لیزر می‌گردد.

  • سازگاری با نرم‌افزارهای مهندسی

از آنجا كه سیستم كنترل برش لیزر با تکنولوژی CNC می‌باشد به راحتی می‌توان فایل‌های برش لیزری طراحی شده توسط نرم افزار AutoCad ،Artcam و سایر نرم‌افزار‌های طراحی صنعتی را به عنوان نقشه برش لیزری قطعات فلز استفاده نمود.

  • عدم تماس فیزیكی

در برش لیزری فلزات فشار فیزیكی بر روی قطعه در حال برش وجود ندارد و در لبه‌های قطعه برش خورده توسط لیزر هیچ‌گونه له‌شدگی وجود ندارد. این امر تكنولوژی برش لیزر فلزات را در ساخت قطعات حساس بسیار با اهمیت می‌گرداند.

  • برشكاری نقوش پیچیده‌

در تكنولوژی برش لیزر فلزات امكان برش نقوش پیچیده بر روی فلزات به سادگی فراهم می‌باشد. به عبارت دیگر هر نقشه دو بعدی که توسط نرم‌افزارهای طراحی ساخته می‌شود روی فلز قابل اجرا است و هیچ محدودیتی در پیچیدگی نقوش طراحی وجود ندارد.

از تیوب لیزری چه می دانید؟ چه نقشی در صنعت ساعت سازی دارد؟

  • نمونه‌سازی سریع

از تكنولوژی برش لیزر فلزات می‌توان به عنوان نمونه‌سازی قبل از تولید بر اساس طرح گسترده قطعات با فرمت AutoCad استفاده كرد. و سپس آزمایش‌های مورد نیاز را روی قطعه انجام داده و نسبت به رفع مشکلات آن اقدام کرد.

  • خط برش

مزیت مهم برش لیزری باریک بودن خط برش (۲/۰ میلی‌متر) می‌باشد که این قابلیت باعث بالا بردن استفاده از مواد مصرفی با کاهش پرت ورق است. همچینی برای قطعاتی که نیاز به برش‌کاری ظریف دارند برش لیزری بهترین گزینه موجود است.

  • عدم نیاز به قالب برش

با استفاده از تكنولوژی برش لیزری فلزات دیگر نیازی به هزینه‌های سنگین ساخت قالب‌های برش نیست و تنها با داشتن یک نقشه از طرح می‌توان قطعه مورد نظر را تولید کرد. تكنولوژی برش لیزر فلزات در ساخت قطعات با تیراژهای نه چندان زیاد انتخابی هوشمندانه و البته اقتصادی است.

برش لیزر فلزات

برش لیزر آهن

برش لیزر آهن یکی از خدمات مجموعه خیام لیزر است. برش لیزر آهن توسط تقویت اشعه لیزر انجام می‌شود. برش لیزری آهن امروزه جایگزین روش‌های سنتی در برش آهن شده است. با کیفیت‌ترین و پیشرفته‌ترین فناوری‌ها جهت برش لیزری آهن در صنایع مختلف با تابش کنترل شده و تقویت شده اشعه لیزر انجام می شود. در این روش فلز آهن توسط اشعه قوی لیزر طبق طرح مورد نظر بریده می‌شود.

در روش برش لیزری آهن نیازی به قالب‌سازی نمی‌باشد و محدودیت طرح وجود ندارد و تمامی طرح‌های پيچيده و نقشه‌های دو بعدی به راحتی قابل برش می‌باشند. سرعت بسیار بالا، کیفیت مطلوب و ظرافت از جمله مزیت‌های این برش فلزات در مقایسه با روش‌های قدیمی می‌باشد.

برش لیزر فلزات

برش لیزری استیل

برش لیزر استیل یکی از خدمات مجموعه خیام لیزر است. باکیفیت‌ترین و پیشرفته‌ترین فناوری‌ها جهت برش لیزر استیل در صنایع مختلف با تابش کنترل شده و تقویت شده اشعه لیزر انجام می‌شود. در برش لیزری استیل نیازی به قالب‌سازی نمی‌باشد و محدودیت طرح وجود ندارد و تمامی طرح‌های پيچيده و نقشه‌های دو بعدی به راحتی قابل برش می‌باشند.

برش لیزر فلزات

برش لیزر آلومینیوم

آلومینیوم جزو سری مجموعه فلزات سبک محسوب می‌شود، که به صورت ورقه‌هایی با خاصیت انعطاف پذیری بالا تولید می‌شود و سطح براقی دارد که در برابر زنگ‌زدگی از مقاومت بالایی برخوردار است. برای ساخت قطعات آلموینیومی نیاز به برش‌کاری می‌باشد و برش لیزر آلومینیوم چندین سال است که به گزینه شماره یک برشکاری قطعات آلومینیومی تبدیل شده است؛ چرا که این نوع برش دارای مزایای بسیاری است.

برش لیزری فلزات جهت برش و اجرای طرح‌های هندسی بسیار پیچیده به راحتی قابل استفاده است دارای دورریز متریال بسیار پایینی است دقت فوق‌العاده‌ای دارد و همچین سرعت برش لیزری با دیگر روش‌های برش کاری نیز به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست. برش لیزر آلومینیوم در مجموعه خیام لیزر به صورت کاملا حرفه‌ای بر روی ضخامت‌های مختلف فلز آلومینیوم صورت می‌پذیرد.

جمع بندی

در این مقاله اطلاعات مفیدی در ارتباط با برش لیزر فلزات در اختیار شما قرار گرفت که با سه برش لیزری آلومینیوم استیل و آهن آشنا شدید. اگر تمایل دارید تا بیشتر با بهترین شرکت خدمات برش لیزر مشهد آشنا شوید، مقاله ای در این مورد نوشته شده است که می توانید از آن بهره ببرید. خیام لیزر، دوست شما در حکاکی و برش لیزری!