ساخت و فروش ماشین آلات لیزر

0 تا 100 برش فلزات + انواع روش برش فلزات

برش فلزات

برشکاری یکی از مراحل اجرای انواع پروژه‌های صنعتی می‌باشد که از اهمیت بسیاری در فرآیند تولید برخوردار است. این اهمیت به جهت آن است که انواع روش برش فلزات وجود دارد و هر روشی دارای مزایا و معایب مختلفی است. این فرایند ها به کمک دستگاه برش لیزر امکان پذیر می شود. همچنین هزینه‌ خاص خود را دارند. فاکتورهای بسیاری در انتخاب بهترین روش برش فلزات برای هر پروژه وجود دارد که شامل جنس فلز، ضخامت نقاط برش، دقت، سرعت، به صرفه بودن و … است. اگر می‌خواهید درباره انواع روش برش فلزات اطلاعاتی را کسب کنید و یا به دنبال دریافت خدمات برش لیزر در مشهد هستید، تا پایان با ما همراه باشید.

فلزات از معدن تا استفاده در صنعت

فلزات نقش و جایگاه ویژه‌ای در زندگی انسان‌ها دارد، زیرا بخش قابل توجهی از وسایلی که در دسترس ما قرار دارد از فلزات تولید شده‌اند یا اینکه در قسمت‌های مختلفی از آن‌ها شاهد ورق فلزات هستیم. انواع فلزات در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از جمله آن‌ها می‌توان به صنعتت ساخت و ساز، هواپیماسازی، هوافضا، صنایع دکوراتیو، نظامی و …. اشاره نمود. در تمامی این صنایع ورقه‌های فلزی و برش آن‌ها با ضخامت‌های متفاوت نقش خیلی مهمی دارد.

از روش‌های مختلفی برای استخراج فلزات از معدن استفاده می‌کنند که میزان خلوص هر یک از آن‌ها با دیگری تا حدودی متفاوت است. با توجه به خواص شیمیایی و فیزیکی این مواد موارد مصرف متنوعی دارند. در طی سال‌ های گذشته برای برش فلزات ابزارهای پیشرفته‌ای وجود نداشت. اما با تولید تجهیزات مدرن برش فلزات تحولی عظیم در این صنعت صورت گرفت و امروزه شاهد استفاده گسترده ای از آن‌ها در صنایع گوناگون هستیم.

دریافت مشاوره

برای دریافت مشاوره تخصصی، لطفا شماره تماس خود را در فرم وارد نمایید. همچنین می توانید با کارشناسان ما 09152159646 (خانم ظفرزاده ) و یا 09152159636 (خانم دهنوی) تماس حاصل فرمایید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان، لطفا شماره تماس خود را در فرم زیر وارد نمایید. و یا می توانید با شماره 05136072452 (دفتر فروش) و 05136516161 (واحد خدمات) تماس حاصل فرمایید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

بالاترین دقت در برش فلزات توسط دستگاه های خیام لیزر

 

بهترین روش‌ های برشکاری (انواع روش برش فلزات)

بهترین روش‌ های برشکاری

انواع روش برش فلزات با توجه به شرایط مورد نیاز وجود دارد اما برای اینکه شما بتوانید با امکانات موجود بهترین روش برشکاری را انتخاب کنید، باید با انواع روش‌های برشکاری آشنا شوید. در کنار انواع این روش ها، انواع ابزارهای برش فلزات هم بخشی از ساختار برشکاری فلزات و غیر فلزات می باشند. رایج‌ ترین انواع روش‌های برشکاری ورق آهن عبارت‌اند از:

 • برشکاری پلاسما
 • هوا گاز
 • واتر جت
 • لیزر
 • وایرکات

· برشکاری پلاسما

برشکاری پلاسما یکی از انواع روش برش فلزات است که در طی عملیات برشکاری فلزات با ضخامت‌های مختلف با استفاده از یک مشعل برش داده می‌شود. پایه برشکاری پلاسما ایجاد یک قوس الکتریکی بین گاز خروجی از سرنازل و صفحه فلزی است. گاز خروجی از نازل، یک گاز یا هوای فشرده است که با سرعت بسیار بالا از نازل خارج می‌شود. بعد از ایجاد قوس این گاز به ‌دلیل وجود گرما، به حالت پلاسما تبدیل می‌شود و گرمای شدید و فشار هوای خروجی در پشت نازل، باعث نفوذ هوای گرم فلز شده و در نهایت با دور کردن فلز ذوب شده فرآیند برش کامل می‌شود. با استفاده از این روش این امکان وجود دارد که انواع فلزات با ضخامت‌های مختلف را برش داد.

از مزیت‌های برشکاری با استفاده از روش پلاسما می‌توان به عدم ایجاد تراشه فلزی اشاره کرد. همچنین در برشکاری پلاسما، برش دقیق‌تری نسب به روش هوا گاز مشاهده می‌شود که از آن می‌توانید برای انوع فلزهای رسانا مانند آلومینیوم استفاده کرد. شما می‌توانید ابزار برشکاری پلاسما را به دستگاه‌های کنترل برش CNC نصب و هر نوع الگوی برش دلخواه را به روش مطلوب بر روی اکثر فلزات نرم و سخت ایجاد کنید.

· برشکاری به روش هوا گاز یا هوا برش

یکی دیگر از انواع روش برش فلزات، برشکاری هواگاز بوده که نام دیگر آن هوا برش است و از روش‌های مرسوم و ارزان‌ قیمت می‌باشد که سوخت یا همان گاز با اکسیژن، برای عملیات برش دادن فلزات مورد استفاده قرار می‌گیرد. روش هوا گاز می‌تواند هم برای برشکاری و هم برای جوشکاری استفاده شود. در این نوع برش از روش هوا گاز از یک مشعل برش برای پاشش یک گاز به محل برش استفاده می‌شود و در فلز تا دمای برافروختگی، حرارت ایجاد می‌شود. بعد از آن، یک جریان اکسیژن روی فلز قرار می‌گیرد و فلز سوخته و اکسید شده و در نهایت فلز به صورت گل اکسید شده به بیرون از محل برش، جاری خواهد شد.

در برشکاری به روش هوا گاز از گازهای اکسیژن و استیلن استفاده می‌شود و گاهی از گاز طبیعی، هیدروژن، پروپان، پروپیلن یا ترکیبی از این گازها هم استفاده می‌کنند. اکسیژنی که در این روش دمیده شده با فلز داغ واکنش و تشیکل اکسید می‌دهد و باعث تولید گرما و حرارت می‌شود. گرمایی که از این روش تولید شده، عمل برش در قطعه کار را پیوسته می‌کند. در نتیجه، شعله مشعل برش را شروع و دمای مورد نیاز در طی عملیات برش تامین می‌شود. نقطه ذوب اکسید آهن برابر با نصف مقدار نقطه ذوب آهن است. زمانی‌ که شعله آهن شروع شده، به اکسید آهن مایع تبدیل می‌شود و به خارج از ناحیه برش می‌رود.

در روش برشکاری هوا گاز می‌توانید از دستگاه‌های برش CNC استفاده کنید. مزیت مهم برشکاری هوا گاز این است که با استفاده از آن شما می‌توانید انواع فلز با ضخامت‌های بالا را برش دهید. همچنین در این روش می‌توانید روی تمامی فلزات برش ایجاد کنید؛ در صورتی که در روش پلاسما، شما می‌توانستید فلزات رسانا مانند فولاد را برش دهید. روش برشکاری هوا گاز را می‌توان به‌ عنوان یک روش دقیق و به‌صرفه برای برش دادن استیل دانست که در آن از اختلاط گاز فسیلی و اکسیژن برای برش انواع فلزات استفاده می‌شود.

· برشکاری واترجت

برشکاری واترجت

از روش واتر جت می‌توانید برای برش دادن انواع فلزات استفاده کنید. در این روش، از یک پمپ آب با فشار بالا برای پاشش سریع آن از نازل استفاده می‌شود. ماده برش‌ دهنده می‌تواند مخلوطی از آب و ذرات ساینده یا آب خالص باشد. از مهمترین ویژگی این روش آن است که در آن از گرمایش استفاده نمی‌شود و ساختار فلز و مشخصات درونی در مسیر برش دچار تغییر شکل می‌شوند.

· برشکاری لیزر

یکی دیگر از انواع روش برش فلزات با استفاده از لیزر است که می‌تواند انواع آن مانند استیل و آلومینیوم را برش دهد. دستگاه این روش، پرتو لیزر را متمرکز می‌کند و با گاز لیزر که معمولا اکسیژن یا هیدروژن می‌باشد به خط برش می‌تاباند. در نتیجه فرآیندی مشابه با گرمایش نقطه‌‌ ای از برشکاری هواگاز روی می‌دهد؛ با این تفاوت که در این روش کیفیت و دقت برش بالاتر از روش هواگاز است. از مزیت برشکاری لیزر، برش‌های دقیق و باکیفیت، برش اشکال پیچیده و سوراخ‌های بسیار ریز و اثر گرمایی کم بر روی ساختار فلز است. در این میان جوش لیزر هم نقطه مقابل برشکاری لیزر می باشد.

کیفیت برشکاری فلزات مجموعه خیام لیزر

 

· برشکاری وایرکات

برشکاری وایرکات یا سیمی، یک روش دقیق و به‌صرفه برای برشکاری فلزات است و معمولا در مواردی از این روش استفاده می‌شود که قطعه بدون هیچگونه فشار و استرس برش داده شود، زیرا در این روش هیچ تماس و نیرویی بر روی قطعه وارد نمی‌شود بلکه از یک سیم فلزی باریک به‌ عنوان الکترود برشکاری استفاده می‌شود. این سیم نقش کاتد را دارد و جریان الکتریکی را از طریق آند که در واقع همان قطعه فلزی می‌باشد، تخلیه می‌کند. برش ایجاد شده با استفاده از این روش دارای سطحی هموار است و نیازی به پولیش بر روی خطوط برش نخواهد داشت. به‌ همین دلیل استفاده از روش وایرکات برای برش دادن قطعات کوچک و ظریف بسیار مناسب است.

چگونه بهترین روش برش فلزات را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین روش برش فلزات را انتخاب کنیم؟

همانطور که در برش غیر فلزات روش های مختلفی وجود دارد، در فلزات هم به همین نحو می باشد. به منظور انتخاب نوع برش فلزات فاکتورهای مختلفی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید. از جمله این فاکتورها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ارزیابی میزان هزینه

اگر چه برش لیزری از بهترین روش‌ها برای برش فلزات است، اما باید هزینه این روش را نیز در نظر بگیرید. در صورتی که سرمایه زیادی ندارید می‌توانید از روش‌های دیگر استفاده کنید.

 • دقت و کیفیت کار

با توجه به نوع کسب و کار خود و میزان ظرافت و دقتی که برش‌های مد نظرتان باید داشته باشد روش برش فلز را انتخاب کنید. اگر کیفیت کار خیلی مهم نباشد می‌توانید از برش ورق با پلاسما استفاده کنید. اما در صورتی که می‌خواهید به دلیل حرارت آسیبی به محل برش و محصول وارد نشود بهتر است که واترجت را انتخاب نمایید. در نهایت اگر می‌خواهید یک برش بسیار با کیفیت و تمیز داشته باشید قطعا برش لیزری بهترین گزینه است.

طراحی طرح های دلخواه با دستگاه برش فلزات

 

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع روش برش فلزات و مزیت‌های هر کدام از آن‌ها آشنا شدیم. با توجه به نوع فلز، ضخامت، مدل برش و سایر عوامل می‌ توانید بهترین روش برشکاری فلزات را انتخاب کنید. یکی از شرکت‌ های فعال در این زمینه، خیام لیزر است که عملیات و خدمات برش لیزر را با کمک نیروهای متخصص و با تجربه خود و با استفاده از برترین دستگاه‌ها و تجهیزات انجام می‌دهد که باعث برتری آن نسبت به سایر فعالان این حوزه شده است. فراموش نکنید که برای دریافت مشاوره، برای بهترین روش برشکاری می‌توانید با کارشناسان خیام لیزر تماس برقرار کنید تا شما را برای انتخاب بهتر راهنمایی کنند.

نظرات شما

6 دیدگاه در “0 تا 100 برش فلزات + انواع روش برش فلزات

 1. ناصر عظیمی گفت:

  سلام، ببخشید توی برش واترجت بهتر از جت ساینده استفاده کنیم یا از واترجت خالص. کدوم یکی بهتره

 2. یاسین خادمی نژاد گفت:

  سلام دستگاه برش فلزات تان خدمات پس از فروش هم داره.

 3. محمود مبارکی گفت:

  برای برش ورق های فولادی بهتر از چه دستگاهی استفاده کنیم؟

 4. غلامرضا فتحی گفت:

  سلام، برشکاری وایرکات برای فلزات فولادی هم انجام میشه. اگه بخوام انجام بدم چقدر برایم هزینه داره.

 5. محسن رعیتی گفت:

  سلام، روش پانچینگ هم یکی از روش های برش فلزاته. میخواستم با استفاده از دستگاه پانچ آهن قالب های هندسی مشخصی رو سوراخ کنم.

  1. khayam-laser-form گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفا با این شماره تماس بگیرید.
   09159215066

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *