دستگاه برش لیزر

انواع تیغه برش در صنایع مختلف (معرفی ۱۲ تیغه برش)

انواع تیغه برش

هنگام انتخاب تیغه برش باید به فاکتورهای زیادی برای استفاده در دستگاه برش لیزر خود توجه کرد. آن طور که بسیاری از مردم فکر می‌کنند از بین انواع تیغه برش انتخاب تیغه صحیح و کارامد کار ساده‌ ای نیست. ابتدا باید مشخص کنید که دستگاه شما به چه تیغه‌ای نیاز دارد، چه چیزی را می‌خواهید برش دهید و چه نوع برشی را انجام خواهید داد. پس از آن، باید عرض تیغه‌ای را که برای نوع برش مورد نظر شما مناسب است تعیین کنید. تیغه های برش در صنایع بسیار مختلفی کاربرد دارند.

جدا از آن، تعداد دندان‌ها در هر سانتی‌متر نیز بر برشی که ایجاد می‌کنید تاثیر می‌گذارد. به طور کلی هر چه تعداد دندان‌ها بیشتر باشد، برش ریزتر خواهد بود. همه این مسائل روشن می‌کند که انتخاب تیغه برش مناسب اهمیت بالایی دارد. در این مقاله از خیام لیزر قصد داریم به معرفی جامع انواع این تیغه‌های برش بپردازیم و کاربرد آن‌ها را بیان کنیم.

با قدرت تیغه های برش بیشتر آشنا شوید!

برای مشاهده ویدیو بالا که در ارتباط با برش آلومینیوم و استیل می باشد، نیاز به تغییر ای . پی یا همان فیلتر.شکن دارید.

انواع تیغه برش در صنایع

تیغه های برش بسیاری با توجه به صنایع مختلف وجود دارد که به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

  1. تیغه های ریپینگ (بین ۲۴ تا ۳۰ دندان)
  2. تیغه ترکیبی (۳۰ تا ۶۰ دندان)
  3. تیغه های برش متقاطع ( ۶۰ تا ۹۰ دندان)

همانطور که بیان شد، کاربردهای زیادی از انواع تیغه برش می شود. این استفاده ها از برش الماس گرفته تا پلاستیک گستردگی دارند!

تیغه گرانیت‌ بر

این تیغه‌ها برای دستیابی به برش‌های صاف و منظم بر روی مصالح ساختمانی سخت ایده‌آل هستند. بنابراین آن‌ها انتخاب مناسبی برای برش کاشی و سرامیک، سنگ‌های گرانیتی، موزاییک و بلوک‌های سنگ‌فرش سفالی و آجر می‌باشند. همچنین این تیغه در اندازه‌های رایج ۱۱۵ میلی‌متر، ۱۲۵ میلی متر و ۲۳۰ میلی متر ساخته میشوند. طول عمر تیغه بر اساس اندازه رینگ است، رینگ‌های بلندتر عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

تیغه‌های برش گرانیت می‌توانند به صورت مرطوب یا خشک استفاده شوند و می‌توانند دارای لبه پیوسته یا شیاردار باشند. تیغه‌های لبه پیوسته دقیق‌تر بوده و کمترین تراشه را هنگام برش سنگ ایجاد می‌کنند؛ در حالی که تیغه‌های شیاردار سریع‌تر عمل می‌کنند اما مستعد لب‌پر کردن سنگ‌ها هستند.

صفحه الماسه

صفحه الماسه

فهرست موادی که تیغه‌های الماس می‌توانند برش دهند بسیار گسترده‌تر از آن است که بتوان تک تک موارد را نام برد. الماس سخت‌ترین ماده معدنی شناخته شده است و به همین دلیل قابلیت برش همه اشیاء دیگر را دارد. به عنوان مثال در صنایع برای برش مواد زیر از صفحه الماس استفاده می‌شود:

  • چینی و سرامیک
  • گرانیت، تخته سنگ و سایر سنگ‌های طبیعی
  • سنگ مرمر
  • شیشه
  • بتن و بتن مسلح
  • آجر
  • کاشی و سنگ فرش‌های ساخته شده از هر یک از مواد بالا

تیغه سرامیک‌ بر

اگر به دنبال یک تیغه برای برش کاشی و سرامیک باشید، به سرعت متوجه خواهید شد که گزینه‌های زیادی وجود دارد. برخی از تیغه‌هایی که برای برش کاشی طراحی شده‌اند با عنوان تیغه سرامیکی یا تیغه کاشی شناخته می‌شوند. این گوناگونی می‌تواند انتخاب تیغه‌های مناسب برای برش سطوح سرامیکی، کاشی‌های چینی یا سایر مواد متخلخل را به یک چالش تبدیل کند. این تیغه‌‌ها می‌توانند به صورت لبه نازک، لبه شیاردار و یا به صورت پیوسته وجود داشته باشند که شما بر اساس میزان سختی سطح مورد نظر و ظرافت مورد انتظار می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید.

توجه کنید که برای برش سنگ مرمر، شیشه، چینی و سرامیک از تیغه های برش یکسانی استفاده می شود.

 تیغ اره گردبر

تیغ اره گردبر یک ابزار دستی یا رومیزی است که برای برش بسیاری از مواد مانند چوب، پلاستیک، فلز و سنگ استفاده می‌شود. تمام تیغ اره‌های گردبر دارای یک دیسک یا تیغه با دندانه‌هایی در لبه خود هستند. هنگام انتخاب این نوع تیغ باید این نکته را در نظر بگیرید که برای چه کاری می‌خواهید آن را استفاده کنید. زیرا تیغ اره گردبر انواع گوناگونی دارد و می‌تواند برای مصارف متنوعی استفاده شود.

سر این تیغه ها از کاربید تشکیل شده اند تا مدت بیشتری تیز بمانند.

تیغه برش آسفالت

تیغه برش آسفالت

تیغه‌های برش آسفالت دارای عرض‌های متفاوتی هستند که قدرت برش متفاوتی را ارائه می‌دهند. عرض یک تیغه تعیین کننده عمق برش شما خواهد بود. بنابراین، قبل از اینکه تیغه برش آسفالت را انتخاب کنید، ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که چه عمق برشی را می‌خواهید انجام دهید.

قبل از انتخاب تیغه آسفالت، حتما قطر تیغه را با قابلیت دستگاه خود مقایسه کنید. اندازه تیغه‌های دایره‌ای مانند تیغه‌های آسفالت الماسی معمولا بر اساس قطر تیغه آن‌ها گروه‌بندی می‌شوند. باید اطمینان حاصل کنید که قطر تیغه از حداکثر عرض مورد نیاز دستگاه شما تجاوز نکند. اگر قطر تیغه شما کمتر از حد نیاز باشد، عمق برش شما کافی نخواهد بود و اگر بالاتر باشد ممکن است خطرناک باشد.

با تیغه برش الماسی می توانید سخت ترین مواد را برش دهید.

تیغه آهن‌ بر یا اره سرد

انواع تیغه برش که برای برش فلزات استفاده می‌شود بسیار زیاد است. تیغه آهن‌بر معمولا قابل استفاده برای برش انواع فلزات مثل آلومینیوم، روی و مس نیز هست. این تیغه‌ها از جنس بسیار مستحکمی ساخته شده‌اند که در مقابل ساییده شدن سریع مقاومت می‌کنند. تیغه‌های آهن‌بر دارای بدنه‌های فولادی آلیاژی سخت هستند. این طول عمر تیغه شما را افزایش می‌دهد و برش‌هایی با بالاترین کیفیت را برای شما به ارمغان می‌آورد. تیغه‌ها دارای دندانه‌های با نوک کاربید با تراش‌های متناوب مخروطی هستند که به شما امکان می‌دهد فلز را به سرعت برش دهید.

دو نوع تیغه برش برای فلزات داریم: تیغه HSS جامد و نوک تنگستن کاربید (TCT).

تیغ اره عمودبر

تیغ اره عمودبر یک ابزار برقی دستی است که می‌تواند برش‌های عمود و منحنی ایجاد کند. انواع تیغه برش عمودبر دارای یک تیغه رو به پایین هستند که توسط یک دسته بالایی هدایت می‌شود. این تیغ اره‌ها وزن کمی دارند و به راحتی قابل جابجایی‌اند. همچنین نسبتا کم صدا هستند و برای برش دادن الگوهای چوبی نازک مانند تخته سه‌لا بسیار کاربرد دارند. تیغ‌اره عمودبر یک تیغه برش همه‌کاره است که می‌تواند در بسیاری از امور روزمره نیز به شما کمک کند.

تیغه برش پلاستیک

تیغه برش پلاستیک

در صنایع مختلفی از تیغه‌ها برای برش مواد پلاستیکی یا لاستیکی استفاده می‌شود. برش نایلون‌ها، برش فوم، دستگاه‌های دوخت و غیره همه از تیغه‌های برش پلاستیک استفاده می‌کنند. برش پلاستیک به دلایل متعدد دشوارتر از مواد دیگر است. به عنوان مثال، برخی از انواع پلاستیک در طول فرآیند برش ذوب می‌شوند و لازم است که اقدامات احتیاطی مناسب را برای جلوگیری از آن انجام دهید یا مثلا سطوح پلاستیکی مستعد خراش هستند و لبه‌ها گاهی اوقات زمانی که پروژه کامل می‌شود نیاز به صاف شدن دارند؛ این باعث می‌شود که برای برش آن‌ها نیاز به تیغه‌های مخصوص و سازگار با آن‌ها باشد.

حکاکی لیزر بر روی پلاستیک هم یکی از فعالیت هایی است که امروزه بسیار مورد توجه افراد و کسب و کارهای جدید قرار گرفته است.

تیغه برش مواد غذایی

تیغه‌های مخصوص مواد غذایی برای عملیات برش، پوست کندن و قطعه قطعه کردن در این صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهم است که در ساخت این تیغه‌ها از فلزات غیر قابل اکسید استفاده شود، زیرا بسیاری از مواد غذایی خاصیت اسیدی دارند و باعث خورندگی فلزاتی چون فولاد و زنگ زدن آن‌ها می‌شوند. این اکسید شدن می‌تواند باعث آلوده شدن مواد غذایی نیز شود.

تیغه برش کاغذ و صنعت چاپ

در صنعت چاپ از تیغه‌های برش و دستگاه برش غیر فلزات برای بریدن کاغذها و هم‌اندازه کردن آن‌ها استفاده می‌شود. این تیغه‌ها به طور معمول رومیزی و ثابت هستند و به صورت اتوماتیک کاغذها به آن وارد شده و در ابعاد استاندارد و از پیش تعیین شده برش داده می‌شوند. این تیغه‌ها که به شکل دیسک هستند عموما از جنس فولاد ساخته می‌شوند.

تیغه برش پارچه و صنعت نساجی

برش برای پارچه

در کارگاه‌های بزرگ نساجی از تیغه‌های مختلف برای برش قواره های پارچه استفاده می‌شود. این تیغه‌ها اندازه‌های گوناگون و شکل‌های متنوعی دارند. انواع تیغه برش پارچه می‌تواند به صورت یک لبه یا دو لبه تولید شود. از آنجا که پارچه یک محصول نرم و لطیف است برای برش به جنس مقاوم و مستحکمی نیاز ندارد. ممکن است جنس پارچه تا حدودی بر نوع تیغه نیز موثر باشد. اما به طور معمول این تیغه‌ها از جنس استیل ساخته می‌شوند.

اما شیوه مدرن دیگری هم برای برش قواره های پارچه وجود دارد. برش لیزری پارچه با استفاده از پرتو لیزر با حرارت بالا می تواند انواع طرح های مختلف را با دقت باورنکردی بر روی اجسام مختلف بیاندازد. همچنین دستگاه فایبر مارکینگ هم می تواند طرح ها و حکاکی های زیبایی بر روی انواع پارچه انجام دهد. البته که می دانید این دستگاه مواد گوناگونی را برش و حکاکی می کند.

تیغه برش لوله و پروفیل

این تیغه‌ها نیز انواع مختلفی دارند و در بسیاری از موارد می‌توانند با تیغه‌های برش سنگ و فلز مشترک باشند. اما به طور معمول از تیغه‌های با جنس سنگ فیبری برای برش لوله‌ها استفاده می‌شود. تیغه‌های سنگ فیبر را همچنین می‌توان برای برش سنگ نیز استفاده کرد اما باعث کاهش سریع عمر آن خواهد شد.

این تیغه‌ها کیفیت بالایی در برش لوله ارائه می‌دهند و می‌توانند عمر نسبتا بالایی داشته باشند.

جمع‌ بندی

تیغه‌های برش در شکل‌ها، اندازه‌ها و جنس‌های مختلفی ساخته شده‌اند. هر کدام از این تیغه‌ها می‌تواند برای نوع خاصی از برش مناسب باشد. تیغه‌هایی که نازک‌تر هستند برای کارهای ظریف‌تر و تیغه‌هایی که ضخیم‌تر هستند برای کارهایی که به قدرت و سرعت بالایی نیاز دارند مناسب هستند.

تقریبا تمام صنایع به شکلی از تیغه‌های برشی استفاده می‌کنند. بعضی از صنایع به تیغه‌های مستحکم و مقاوم نیاز دارند و بعضی دیگر به تیغه‌های تیز و دقیق‌تر نیازمند هستند. در این مقاله به بررسی انواع تیغه برش و کاربرد آن‌ها در انواع صنایع پرداختیم. قطعا کاربرد تیغه‌های برش بیشتر از این موارد است که برای اطلاعات بیشتر در زمینه برش لیزری و آشنایی با انواع تیغه برش می‌توانید به وبسایت خیام لیزر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *